Zastosowanie ssaków medycznych

W medycynie istotna jest nie tylko ściśle określona metodyka i zasady, jakimi muszą kierować się lekarze. Ważne jest również wyposażenie, bez którego nie możliwe byłoby realizowanie wielu działań. Dlatego też szpital, jak i każde inne miejsce związane z medycyną musi być zaopatrzone w konkretne narzędzia pomocne przy wykonywaniu drobnych zabiegów oraz bardziej skomplikowanych operacji. Jednymi z nich są tzw. ssaki medyczne. 

Czym są ssaki medyczne i do czego są stosowane?

Ssaki najogólniej mówiąc są urządzeniami, których podstawowym zadaniem jest odciąganie różnego rodzaju płynów w trakcie zabiegów medycznych. Chodzi przede wszystkim o krew i limfę, które mogą mieć pochodzenie fizjologiczne, lub też wydzielać się z ran lub ropni. Dzięki nim możliwe jest zapewnienie suchego środowiska zabiegowego, a tym samym lepszej widoczności tkanek i naczyń. Profesjonalny ssak do odsysania działa na zasadzie różnicy ciśnień, co umożliwia skuteczne odprowadzanie danej cieczy. Warto dodać, że mogą służyć również do oczyszczania dróg oddechowych i to nie tylko w trakcie zabiegów, ale również przy podejmowanych czynnościach ratowniczych poza terenem placówki leczniczej.

Aby ich używać trzeba by odpowiednio przeszkolonym oraz posiadać podstawową wiedzę na temat ich budowy. Jest to o tyle ważne, że występują one w trzech rodzajach, przystosowanych do innych warunków pracy. Rozróżniamy ssaki stacjonarne, przenośne, a także ręczne i elektryczne. Bez względu na różnice trzeba jednak zaznaczyć, że każde z nich są niezwykle pomocne w medycynie, a ich wykorzystanie może przynieść same korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *