Wygodne obuwie dziecięce – jak mierzyć długość wkładki?

Dobór obuwia dla dziecka, szczególnie dla młodych rodziców jest dużym wyzwaniem. Podczas zakupów trzeba pamiętać nie tylko o wyborze odpowiedniego rozmiaru, ale także o jakości i elastyczności podeszwy oraz o rodzaju obuwia. Inaczej wybiera się sandały na lato, a inaczej kozaki na zimę. Podczas zakupów warto zwrócić się o radę do sprzedawcy, który potrafi dobrać rozmiar “na oko”. Podczas zakupów bucików przez Internet warto skorzystać z instrukcji umieszczonych na stronie producenta. Zwykle są one bardzo dokładne i pozwalają wybrać odpowiedni rozmiar samodzielnie.

Długość wkładki czy rozmiar buta?

Kupując buty dla siebie, prawie zawsze kierujemy się noszonym rozmiarem i na jego podstawie wybieramy kolejną parę. Ewentualnej korekty dokonujemy dopiero wtedy, jeśli wybrany rozmiar źle leży. Buciki dziecięce również posiadają swoją rozmiarówkę. Nie jest to jednak najważniejszy parametr, którym powinniśmy się kierować podczas zakupów. Rozmiarówki małych bucików oferowane przez producentów różnią się między sobą. Dziecko, które nosi kalosze rozmiar 20, nie powie nam, że but źle leży lub je uwiera. Dlatego tym, co daje realny obraz wielkości takiego buta, jest tak naprawdę długość wkładki. Najlepiej zmierzyć wkładkę na zewnątrz bucika. Jeśli jednak wkładka jest przymocowana na stałe, trzeba spróbować zmierzyć ją jak najdokładniej wewnątrz buta.

Kiedy dokonać pomiaru?

Przed przystąpieniem do zakupów stacjonarnych lub internetowych, trzeba zawsze zmierzyć stopę dziecka. Najlepiej dokonać takiego pomiaru w domu, kiedy dziecko jest zrelaksowane i chętne do współpracy. Mierzenie stopy w sklepie może się nie udać. W takim miejscu trudno będzie przekonać malucha do stania bez ruchu. Buty zwykle kupowane są dla dziecka już chodzącego, dlatego też nie powinno być większego problemu z postawieniem go przy ścianie lub innej pionowej powierzchni stopami na kartce papieru lub tekturki. Stopę można od razu zmierzyć, ale można też ją szybko obrysować.

W przypadku doboru obuwia dla najmłodszych obrysować trzeba obie stopy, gdyż mogą się one nieznacznie różnić. Buty zawsze dobieramy do większej stopy. Następnie trzeba zmierzyć odległość od wierzchu pięty do końca największego palca. W zależności od rodzaju butów, które chcemy kupić, do zmierzonej długości trzeba dodać jeszcze centymetr lub półtora zapasu. W przypadku sandałów zapas może być mniejszy. Natomiast jeśli chcemy dokupić dodatkowe ocieplacze do kaloszy lub wybieramy kozaki na zimę, zapas powinien być większy.

Tak dokonany pomiar gwarantuje nam, że kupione buciki będą wygodne dla dziecka i posłużą mu przez kilka najbliższych miesięcy. Trzeba jednak pamiętać, że stopa dziecka rośnie bardzo szybko. Aktualny rozmiar obuwia powinien być regularnie kontrolowany, aby nie przegapić momentu, kiedy zacznie uwierać lub wywierać negatywny wpływ na budowę stopy. Bardzo często młodzi rodzice decydują się na zakup obuwia używanego. Akurat w tym przypadku nie warto jednak oszczędzać. Nowy but dopasowuje się do stopy dziecka i nie deformuje jej. Porządne skórzane buty będą najlepszą inwestycją w prawidłowy rozwój stopy dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *