Właściwości soków naturalnych

Każdy wie, że picie soków ma korzystny wpływ na organizm człowieka. Aby jednak w pełni wykorzystać ich prozdrowotne właściwości należy pić wyłącznie naturalne soki bez konserwantów oraz substancji słodzących. Najlepszym wyborem będzie samodzielne przygotowywanie napojów z wykorzystaniem wyciskarki do warzyw lub owoców. Jeżeli jednak ktoś nie dysponuje takim sprzętem lub wolnym czasem, może postawić na tzw. soki jednodniowe dostępne w sklepach. W związku z tym, że różne soki, różnie oddziałują na ludzki organizm, warto dowiedzieć się jakie są właściwości soków naturalnych powstałych z popularnych owoców i warzyw.

Osoby pijące regularnie soki jabłkowe mogą przede wszystkim liczyć na to, że uda im się uniknąć demencji starczej. Zawarte w jabłku minerały i mikroelementy korzystnie wpływają także układ pokarmowy, poprawiając trawienie oraz pracę jelit. Jeżeli komuś zależy na tym, aby długo utrzymywać sprawność umysłową i doskonałą pamięć, powinien zdecydować się na soki jagodowe. Przy infekcjach intymnych doskonale sprawdzi się sok z żurawiny, który skutecznie zapobiega rozwojowi bakterii E.coli w układzie moczowym. Napój ten jest polecany również osobom cierpiącym na choroby serca. Sok z żurawiny wpływa bowiem na podniesienie poziomu dobrego cholesterolu, chroniąc przed zawałem serca i miażdżycą.

Chociaż większość osób preferuje soki owocowe, równie zdrowe mogą być soki warzywne. Ich najważniejszą zaletą jest to, że zawierają w sobie niewiele cukru, dlatego mogą być z powodzeniem spożywane nawet przez osoby cierpiące na cukrzycę. Znakomite właściwości ma przede wszystkim sok z pomidorów, który pity regularnie zapobiega chorobom nowotworowym, a także redukuje niekorzystny wpływ promieniowania UV na ciało człowieka. Osoby cierpiące na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak nieżyt żołądka, czy wrzody dwunastnicy powinny regularnie pić świeżo wyciśnięty sok z kapusty. Napój ten łagodzi także dolegliwości związane z hemoroidami, a także pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *