Wentylator w aucie – działanie i objawy awarii

Wentylator to jeden z tych elementów w samochodzie, który posiada prostą budowę, ale jednocześnie odgrywa niezwykle ważną rolę. Jego zadanie polega na wspieraniu chłodnicy w skrajnych sytuacjach, czyli np. wtedy, gdy na na zewnątrz panują bardzo wysokie temperatury. W takich okolicznościach silnik jest bowiem narażony na przegrzanie, które najczęściej skutkuje jego uszkodzeniem. W momencie awarii wentylatora powinniśmy niezwłocznie wymienić go na nowy. Jeśli szukamy tego typu części Forester jest producentem godnym szczególnej uwagi ze względu na dużą renomę.

Nieskomplikowany mechanizm o ogromnym znaczeniu

W większości aut wentylator włącza się jedynie przy bardzo rozgrzanym napędzie, kiedy chłodnica nie jest w stanie poradzić sobie z odprowadzeniem właściwej ilości ciepła. Pracuje przeważnie kilkadziesiąt sekund do momentu, gdy temperatura płynu unormuje się. Mechanizm tego urządzenia działa w prosty sposób – sterowane jest ono przez specjalny termowłącznik, który nieustannie weryfikuje poziom temperatury i w razie potrzeby uruchamia sprzęt, zwiększając prędkość przepływu powietrza. Niestety czasami wentylator ulega awarii lub usterce. Do najczęstszych objawów jego nieprawidłowej pracy zaliczamy:

– nagły wzrost temperatury płynu w chłodnicy

– nie uruchamianie się 

– nieustanna praca urządzenia (bez wyraźnego powodu)

– nadmierny hałas lub drżenie

– zbyt mała albo zbyt duża prędkość śmigła

– różne uszkodzenia mechaniczne – np. zużycie łożysk osi, usterka łopatek 

Przyczyn może być wiele, ale najpowszechniejsze to przepalony bezpiecznik, zepsuty przekaźnik lub czujnik temperatury, spalony silniczek elektryczny, uszkodzenie przewodów odpowiedzialnych za doprowadzanie zasilania, a także niedobór płynu w układzie chłodzenia (ewentualnie jego wyciek). W razie niemożności naprawy któregokolwiek z tych elementów należy wymienić urządzenie. Na szczęście wentylator do Mitsubishi Lancer czy każdego innego znanego modelu samochodu można bez problemu zamówić przez internet, np. na https://www.4turbo.pl/pl/produkty/mitsubishi,2,25317

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *