Jak zmniejszyć szkodliwy wpływ korozji na stal i inne powierzchnie metalowe?

Korozja metali to proces stopniowego ich niszczenia w wyniku kontaktu z otaczającym je środowiskiem. Jej konsekwencją mogą być zarówno straty bezpośrednie (między innymi koszty zniszczonych przez rdze elementów) oraz pośrednie (między innymi koszty związane z awariami i narażeniem życia oraz zdrowia ludzkiego). Na szczęście, procesowi korozji można w pewnym stopniu zapobiegać poprzez odpowiednie zabezpieczanie powierzchni narażonych. Jakie są najlepsze na to sposoby?

W jaki sposób można zabezpieczyć elementy metalowe przed korozją?

Jednym z powszechniej wykorzystywanych metod zabezpieczania powierzchni metalowych przed utlenianiem jest cynkowanie ogniowe. Proces ten polega na mechanicznym nakładania powłoki cynkowej na metal, który ma być chroniony. Ogromną zaletą cynkowania jest bez wątpienia brak konieczności jej ponawiania w przyszłości oraz zapewnienie elementom dużej wytrzymałości na wszelkiego rodzaju otarcia. Jeśli chodzi z kolei o wady tej metody, to należy wymienić możliwość odkształcenia elementów podczas nakładania na nie warstwy ochronnej.

Inną metodą zabezpieczania powierzchni metalowych przed korozją jest anodowanie. Wykorzystuje się je przede wszystkim w przypadku elementów wykonanych z aluminium i polega ono na elektrolitycznym pokryciu ich warstwą tlenku. Co warte jednak zaznaczenia, proces anodowania jest stosunkowo trudny i wymaga dużego doświadczenia. Z tego też względu warto go powierzyć firmom o renomowanej pozycji na rynku – z ofertą jednej z nich można się zapoznać między innymi na stronie internetowej https://www.tegal.pl/technologie/anodowanie-aluminium/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *