W co wyposażone są gabinety okulistyczne?

Okulistyka to zdecydowanie jedna z bardziej zaawansowanych pod względem technologicznym specjalizacji lekarskich. W diagnostyce i leczeniu różnorodnych wad wzroku wykorzystuje się bowiem nowoczesne urządzenia, których cena często przekracza nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Doskonałym przykładem są choćby tonometry bezkontaktowe, służące do precyzyjnego pomiaru ciśnienia w gałkach ocznych.

Nie tylko narzędzia tradycyjne, ale też innowacyjne

Gabinety okulistyczne są wyposażone różnie, ale w większości z nich oprócz podstawowych sprzętów i pomocy diagnostycznych znajdują się również urządzenia nowoczesne. Jeśli chodzi o te pierwsze, to zaliczamy do nich m.in. lampy szczelinowe emitujące mocne światło, mikroskopy, centroskopy używane do mierzenia soczewek, foroptery manualne stosowane przy badaniu np. krótkowzroczności, oftalmoskopy do badania siatkówki oraz rogówki, synoptofory do diagnozowania i leczenia wady zwanej zezem, a także keratometry, które są wykorzystywane do dokładnego pomiaru krzywizny rogówki.

Każdy specjalista ma ponadto do dyspozycji kasetę okulistyczną oraz tablicę Snellena z literami, pomocną przy badaniu ostrości widzenia z dali. Z kolei w kategorii innowacyjnych urządzeń i maszyn warto wyróżnić przede wszystkim refraktometry i parymetry komputerowe, które idealnie nadają się do badania pola widzenia. Oprócz nich należy wspomnieć o pachymetrach w formie ultrasonografów (do ustalania grubości rogówki), tomografach skanujących siatkówkę, angiografach fluorescencyjnych (do badania unaczynienia oka), tonometrach bezkontaktowych, laserach YAG niezbędnych w leczeniu jaskry i optycznych biometrach przydatnych w diagnozowaniu zaćmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *