Własna sauna w domu – brzmi jak marzenie, prawda? Jednak nie jest to niewykonalne. Niestety, wiąże się to przeważnie z dość dużymi kosztami, choć niekoniecznie. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, na jakie rozwiązania się zdecydujemy.
Do wyboru mamy zbudowanie sauny na zewnątrz domu (jest to tak zwana sauna wolnostojąca) lub ulokowanie jej w jednym z pomieszczeń wewnątrz domu. Ten drugi rodzaj jest łatwiejszy i szybszy do wykonania, a co za tym idzie – tańszy. Mamy tu do wyboru także saunę budowlaną lub saunę kabinową, którą wystarczy jedynie odpowiednio zamontować.
Wyróżniamy trzy rodzaje saun: suchą, mokrą i parowo-ziołową. Wewnątrz każdej z nich musi być zachowana odpowiednia zależność między temperaturą a wilgotnością.
Cena sauny zależy od wielu czynników, takich jak przede wszystkim: jej wielkość, rodzaj drewna, z którego ją wybudujemy, wyposażenie oraz materiały wykorzystane do wykończenia wnętrza (w przypadku sauny wolnostojącej również do wykańczania ścian na zewnątrz).
Jedną z najpopularniejszych saun jest sauna fińska. Można ją postawić w domu już za około 7 tysięcy złotych. Do kosztów często należy doliczyć piec, którego ceny wahają się mniej więcej między 1000 a 2000 zł. Jeśli zależy nam na zmniejszeniu kosztów, warto zdecydować się na saunę suchą, czyli opalaną drewnem saunę. Jest również to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie tradycję. Dobór mocy pieca zależy od wielkości kabiny. W saunie z piecem na drewno musi znajdować się komin, żeby zapewnić odpowiednią wentylację.
Sprawdź przykładową symulację: “sauna domowa koszt”.