Jak radzić sobie z twardą wodą?

Woda jest podstawą naszej egzystencji na ziemi. Składa się z niej bowiem ogromny procent ludzkiego ciała – jeśli organizm jest dobrze nawodniony, wówczas znacznie lepiej funkcjonuje. Niestety w wielu miejscach Polski mamy do czynienia ze zbyt twardą wodą.

Jest to problem poważny, którego nie można bagatelizować, ponieważ jest to kluczowa przyczyna gromadzenia się osadów na dnie urządzeń sanitarnych, co z kolei prowadzi do niszczenia instalacji, sprzętu AGD i armatury w łazience. Może również źle wpływać na nasze zdrowie.

Kilka kroków do celu

Twarda woda powstaje wtedy, gdy ilość rozpuszczonych w niej soli wapnia, różnych metali i magnezu przekracza dopuszczalne normy. Jest problematyczne, gdyż wykorzystujemy ją nie tylko do w celach przemysłowych, ale też konsumpcyjnych. Co zatem zrobić, by zniwelować lub pozbyć się twardości wody? Istnieje wiele skutecznych sposobów, bazujących głównie na działaniu chemicznym.

Zmiękczanie polega przede wszystkim na usuwaniu wszelkich substancji niepożądanych, a jedną z najskuteczniejszych metod jest destylacja, opierająca się na odmineralizowaniu. Jej minusem jest wysoki koszt, więc większość ludzi wykorzystuje jednak zmiękczacz do wody – urządzenie naładowane jonami sodu, których zadaniem jest wymiana kationów wapnia oraz magnezu na kationy sodu.

Jego użycie prowadzi to do znaczącej zmiany składu chemicznego wody, dzięki czemu nie gromadzi się w niej osad. To z kolei ma bardzo duży wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i żywotność urządzeń sanitarnych. Kolejną skuteczną metodą jest postawienie na filtry do wody na cały dom. Można je zamontować w dzbankach, czajnikach, ekspresach, a nawet w kranach. Nie kosztują zbyt wiele, a charakteryzują się wysoką skutecznością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *