Czy warto kupić piec CO żeliwny ?

W sprzedaży są bardzo różnorodne piece centralnego ogrzewania, co nie ułatwia znalezienia właściwego. Jednak to bogactwo wyboru oznacza także, iż można znaleźć optymalny dla swoich potrzeb. W pierwszej kolejności warto zapoznać się z podstawowymi parametrami kotłów. Wiedząc ogólnie, czego się szuka, łatwiej już będzie wybrać odpowiedni. Spośród tych, jakie spełniają określone kryteria, wybierze się najlepszy.

Jedną z podstawowych cech kotłów CO jest materiał użyty do ich budowy. Może to być stal albo żeliwo. Piec ze stali jest spawany i w całości wnoszony do kotłowni. Żeliwny składa się z mniejszych elementów, które składa się w całość. Składa się je w tym miejscu, gdzie ma się znaleźć piec. Zastanawiając się, czy kupić piec co żeliwny, warto wiedzieć, w czym jest lepszy od stalowego. Nie jest tańszy. Uszkodzony element trzeba wymienić, nie da się zespawać. Wymienia się jednak tylko ten jeden uszkodzony. Są jednak i powody, by taki wybrać. To przede wszystkim większa moc pieca i większa trwałość. Dla kogoś, kto chce mieć jak najmniejszy piec w kotłowni, zakup żeliwnego jest doskonałą opcją. Przy takiej samej wielkości ma więcej mocy od stalowego. Jego większa trwałość to wynik tego, że nie jest podatny na korozję.

Mniejsze znaczenie, ale też dla niektórych osób istotne, mogą mieć zalety wynikające z budowy takiego kotła. Konstrukcja złożona z mniejszych elementów to nie tylko możliwość wymiany jednego uszkodzonego, a nie całości. To także możliwość rozbudowy pieca CO, gdyby trzeba było zwiększyć jego moc. Nie trzeba kupować nowego, wystarczy zmodyfikować ten, który już się posiada.

Tekst napisany we współpracy z Woźny – producent pieców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *