Jakie są etapy zakładania własnej spółki?

Od pomysłu do zarządzania własną firmą jest jeszcze długa droga. W zależności od tego, jaki typ działalności chcemy prowadzić, musimy przebić się przez wymagane formalności. Z tego właśnie powodu, warto zacząć do wizyty u specjalistów, którzy doradzą co mamy zrobić, krok po kroku. Jeśli więc interesuje nas rejestracja spółek Poznań, Warszawa lub jakiekolwiek inne, większe miasto będzie świetnym miejscem do znalezienia kompleksowego doradcy prawnego pomagającego w przejściu przez wszystkie procedury.

Na co się przygotować, rejestrując spółkę?

Przede wszystkim, musimy zacząć od pomysłu na biznes i analizy rynku. Zanim zarejestrujemy działalność, powinniśmy mieć pewność, że produkt lub usługa, którymi planujemy się zająć są istotne i będzie na nie popyt.

W zależności od tego jaki rodzaj spółki chcemy założyć, formalności będą się znacząco różniły. W przypadku spółek cywilnych wystarczy wpis do CEIDG wszystkich jej członków oraz zawarcie między nimi umowy. Następnie wymagane jest zgłoszenie do GUS oraz uzyskanie REGONU.

W przypadku działalności osobowości prawnych opartych o modele akcyjne lub z ograniczoną odpowiedzialnością procedury są nieco bardziej złożone. Poza sporządzeniem stosownej umowy będzie czekało nas przygotowanie dokumentów rejestracyjnych, określenie kapitału zakładowego oraz zgłoszenie do KRS. Niezbędne jest także nadanie spółce numeru NIP, REGON oraz rejestracja VAT, jak również VAT UE. Konieczne jest również uiszczenie podatku PCC. Po przejściu tej krętej drogi, firma jest gotowa do podjęcia działalności gospodarczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *