Jakie korzyści wiążą się z zastosowaniem technologii indukcyjnej w kuchni?

Już niemal w każdej nowoczesnej kuchni stosuje się technologię indukcyjną. Niejeden posiadacz kuchenki indukcyjnej potwierdzi, że daje ona znacznie większy komfort i bezpieczeństwo użytkowania niż tradycyjna płyta gazowa. Sprawdza się nie tylko wśród zawodowych kucharzy, ale jest również idealna do codziennego przygotowywania posiłków. Jakie są zalety technologii indukcyjnej?

Funkcjonalność i bezpieczeństwo

Działanie kuchni indukcyjnej opiera się na zaawansowanej technologii. Pod ceramiczną płytą zainstalowane są specjalne cewki indukcyjne, które wytwarzają zmienne pole magnetyczne. W związku z tym kuchenka wytwarza energię wyłącznie na dnie naczynia w miejscu bezpośredniego kontaktu, nie nagrzewając przy tym reszty płyty. Taki nowoczesny system gotowania niesie ze sobą szereg korzyści. Kuchnia indukcyjna jest bezpieczna i stwarza bardzo niskie ryzyko poparzenia. Większość producentów zadbała o to, by kuchnia wyłączała się automatycznie, gdy nie stoi na niej odpowiednie naczynie. Niektóre z nich mają też specjalne funkcje wyłączania, na przykład po minucie od odstawienia naczynia albo po wykipieniu potrawy. Po za tym, technologia indukcyjna pozwala zaoszczędzić mnóstwo energii w porównaniu ze zwykłą kuchenką gazową. Co więcej, daje większe możliwości w regulowaniu temperatury oraz znacznie przyspiesza cały proces gotowania. Jest łatwa i szybka w obsłudze. Miłośnicy sztuki kulinarnej z pewnością docenią dynamiczność, jaką zapewnia. Za pomocą kilku kliknięć można zmniejszyć bądź zwiększyć temperaturę. Dużo trudniej jest więc przypalić potrawę. Sporo modeli kuchenek indukcyjnych posiada stopniowy wskaźnik opadania ciepła. Specjalne oznaczenie informuje nas, czy pole jest jeszcze na tyle ciepłe, by podgrzać potrawę, czy też jego temperatura jest już za niska. Ponadto wiele rodzin z małymi dziećmi ceni kuchenkę indukcyjną za możliwość blokady panelu sterowania. Nawet nieumyślne włączenie jej nie spowoduje uruchomienia i nagrzania płyty. Z tego też względu płyta indukcyjna może stanowić przedłużenie blatu roboczego. Jeśli w danej chwili jej nie używamy, a brakuje nam miejsca, możemy bez obaw odłożyć na niej jakieś przedmioty. Kuchenka indukcyjna idealnie sprawdzi się w kuchni o małej powierzchni. Zajmuje zdecydowanie mniej przestrzeni niż klasyczna kuchenka gazowa. Możemy ustawić ją na blacie i dowolnie wykorzystać zaoszczędzone miejsce.

Warto pamiętać, że do kuchenki indukcyjnej niezbędne jest zaopatrzenie się w specjalne naczynia wykonane z metalu ferromagnetycznego. Gdy zdecydujemy się na zakup garnków i patelni wysokiej jakości, będą służyć nam przez długie lata. Wiele użytkowników płyt indukcyjnych szczególnie poleca garnki WMF. Ta renomowana, niemiecka marka zyskała grono fanów ze względu na niezwykłą trwałość produktów, a także ich wysoką funkcjonalność oraz wyjątkowy design.

Estetyczny wygląd, który pasuje do każdej kuchni

Płaska, gładka płyta indukcyjna wygląda niezwykle elegancko i pasuje do każdego wnętrza. Wkomponujemy ją zarówno do pomieszczenia w minimalistycznym stylu, jak i do wnętrza skandynawskiego, czy industrialnego. Producenci oferują kuchenki w różnych kształtach i kolorach, nie tylko klasyczne czarne, lecz również białe, czy szare. Dlatego łatwo dobierzemy płytę do odcieni naszych mebli i blatu. Łatwość w czyszczeniu kuchenki indukcyjnej pozwala dbać o estetykę całego pomieszczenia. Wystarczy przetrzeć ją ściereczką z płynem, a już lśni. Nie wymaga szorowania rusztów ani zagłębień, jak to jest w wypadku kuchenki gazowej. Dzięki temu, że płyta nie nagrzewa się w całości, to gdy podczas gotowania upadnie nam kawałek jedzenia, nie przywiera on ani nie przypala się i bez problemu możemy go usunąć. Co więcej, długotrwałe używanie kuchni gazowej wiąże się z ciągła walką z uporczywym, klejącym osadem. Problem ten nie występuje w wypadku płyt indukcyjnych.

Jeśli zdecydujemy się na zakup kuchni wykorzystującej technologię indukcyjną, powinniśmy też właściwie dobrać naczynia. Aby wszystko razem prezentowało się elegancko i luksusowo, warto postawić na modele garnków ze stali nierdzewnej, na przykład takie jak oferowane tutaj: https://wenahome.pl/634-indukcyjne. Profesjonalny zestaw wysokiej jakości naczyń jest nie tylko niezbędnym wyposażeniem do gotowania na płycie indukcyjnej, ale też stylową ozdobą kuchni. Nowoczesny sprzęt AGD oraz porządne akcesoria kuchenne sprawią, że będzie ona niezwykle funkcjonalna i stylowa. Warto samemu przekonać się o zaletach, jakie posiada kuchenka indukcyjna i uczynić codzienne gotowanie łatwym i przyjemnym zajęciem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *