Jak przekonać nastolatka do wizyty u psychologa?

Nie zawsze nastolatek, który boryka się emocjonalnymi problemami, godzi się na to, aby udać się do psychologa lub regularnie uczęszczać na psychoterapię. A czasami takie rozwiązanie jest jedynym do wykorzystania, jakie nam zostało – szczególnie, gdy choroba szybko się pogłębia i coraz intensywniej odbija się na życiu codziennym dziecka. Jak w takiej sytuacji powinniśmy się zachować?

Przejść przez okres dojrzewania

Okres dojrzewania to nie jedyny motyw, jaki może stać za nagłym lub stopniowym pojawianiem się trudności i przeszkód. O wizycie u psychoterapeuty należy pomyśleć wtedy, kiedy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z nastolatkiem, a nawiązanie kontaktu z nim staje się utrudnione lub wręcz niemożliwe. Pamiętajmy też, że taka sesja nie musi jednoznacznie określać, że nasze dziecko boryka się z psychicznymi problemami. Często są to po prostu silne zachwiania hormonalne. Dobry psycholog dla młodzieży w Warszawie jest jednak w pierwszym, jak i drugim przypadku, wyjściem szczególnie w takich sytuacjach polecanym.

Nigdy nie ignorujmy u dzieci pierwszych objawów, które sugerować mogą pewną niestabilność emocjonalną. Rozkojarzenie, zamknięcie się w sobie, niskie poczucie własnej wartości, senność, niechęć do działania, nieustanny brak energii mogą świadczyć o problemie. Każde podejrzenie należy zbadać. Profesjonalna poradnia psychiatryczna w Warszawie pozwoli precyzyjnie określić, co może małemu pacjentowi dolegać. Ukaże też – po czasie – elementy, które za jego stan odpowiadają i wpływają na jego zmiany charakteru, zachowania, samopoczucia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *