Okulary korekcyjne to para soczewek, które są przepisywane przez optometrystę lub okulistę w celu skorygowania problemów z widzeniem. W większości przypadków pomagają one osobom z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością i astygmatyzmem.
Recepta na tych soczewkach jest zwykle zapisana jako seria liczb, oznaczających moc, odległość i cylinder. Na przykład: -1,50 -1,00 x 120 oznacza, że soczewka ma moc -1,50 dioptrii we wszystkich odległościach, cylinder -1,00 dioptrii i oś 120 stopni.
Soczewki w okularach korekcyjnych wykonane są z połączenia tworzywa sztucznego poliwęglanu i polioctanu winylu. Te tworzywa sztuczne mają bardzo różne właściwości, ale oba są przezroczyste i mogą być kształtowane w soczewki, które następnie są łączone ze sobą poprzez podgrzanie ich do temperatury topnienia. Proces ten nazywany jest formowaniem próżniowym. Po ostygnięciu tworzą one pojedynczą soczewkę o pożądanym kształcie i recepcie.
Ostatnim etapem produkcji soczewek korekcyjnych jest pokrycie ich powłoką antyrefleksyjną (AR) lub powłoką odporną na zarysowania (SR). Pomaga to chronić powierzchnię soczewki przed zarysowaniami i zabrudzeniami, ale także nadaje im kolor (niebieski dla soczewek niebieskich, brązowy dla soczewek bursztynowych).
Oprawki, które utrzymują soczewki, mogą być również produkowane na miejscu, ale częściej są kupowane oddzielnie i dopasowywane do gotowego zestawu soczewek.
Jeśli szukasz odpowiednich szkieł, to koniecznie sprawdź stronę: https://sklep.contempo.pl/szkla-korekcyjne-c-39.html.