Podstawowa higiena jamy ustnej – co musisz robić?

Pierwszym krokiem do dobrej higieny jamy ustnej jest wiedza o tym, co powinieneś robić. Ta część pomoże Ci zrozumieć podstawy tego ważnego aspektu Twojego zdrowia. Higiena jamy ustnej odnosi się do praktyk i procedur, które stosujesz, aby utrzymać jamę ustną w czystości i zdrowiu. Obejmuje ona szczotkowanie zębów, nitkowanie, używanie wodotrysków lub irygatorów oraz regularne profesjonalne czyszczenie zębów.

Dlaczego jest to ważne?

Właściwa higiena jamy ustnej pomaga zapobiegać chorobom dziąseł i próchnicy zębów. Może również pomóc w zmniejszeniu nieświeżego oddechu (halitozy), częstego problemu u dorosłych, który może być krępujący i wpływać na interakcje społeczne. Jeśli masz nieświeży oddech, spróbuj wyszczotkować język skrobaczką do języka lub szczoteczką po posiłku, aby usunąć cząstki jedzenia, które mogą powodować nieświeży oddech. Bakterie znajdujące się w płytce nazębnej na języku wytwarzają związki siarkowe, które u niektórych osób powodują nieświeży oddech.

Jak poprawnie o nią dbać?

Szczotkuj zęby dwa razy dziennie pastą z fluorem. Powinieneś szczotkować zęby co najmniej 30 minut po jedzeniu lub piciu czegokolwiek innego niż zwykła woda. Raz dziennie używaj nici dentystycznej i przynajmniej raz w tygodniu używaj szczoteczki międzyzębowej. Regularnie przeprowadzaj kontrole i czyszczenie zębów. Należy chodzić do dentysty co najmniej dwa razy w roku na rutynowe kontrole i czyszczenie zębów. W przypadku szczególnych potrzeb lub problemów, takich jak poważna choroba dziąseł lub suchość w ustach, dentysta może zalecić częstsze wizyty.
Więcej informacji znajdziesz na stronie https://robertdudziak.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × jeden =