Mapy geodezyjne – jakie informacje zawierają?

Aby rozpocząć budowę domu, konieczne jest spełnienie szeregu wymagań formalnych. Jednym z istotnych dokumentów jest mapa geodezyjna. Czym jest i jakie informacje zawiera? Wśród map budowlanych wyróżniamy kilka rodzajów. Należą do nich przede wszystkim: mapy zasadnicze, inwentaryzacyjne, do celów projektowych i mapy multimedialne. Te potrzebne do budowy – dostępne są w Urzędzie Kartografii i Geodezji właściwym dla danego terenu, lub znajdują się w systemach informacji przestrzennych gmin i miast.

Dokumenty niezbędne do budowy domu

Mapa geodezyjna to dokument na bazie kopii mapy zasadniczej, która zawiera informacje z ewidencji gruntów i budynków oraz na temat ukształtowania, uzbrojenia i zagospodarowania terenu. Sama mapa zasadnicza jest zwykle nieaktualna i wykorzystywana w celach archiwalnych. Natomiast geodezyjna powstaje na podstawie nowych pomiarów wynikających ze scalenia, podziału czy obrotu nieruchomościami. Znajdują one również zastosowanie gdy wykonujemy rozdział nieruchomości lub składamy w odpowiednim urzędzie wniosek o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

Wiadomo już czym są mapy geodezyjne Rzeszów jest natomiast miastem, w którym można zlecić ich wykonanie specjalistycznej firmie. Ich opracowaniem zajmują się wykwalifikowani geodeci, którzy posiadają specjalne uprawnienia. Podczas pracy kierują się aktualnymi wytycznymi, które zostały ujęte w rozporządzeniu ministerstw. Dopiero tak opracowane mapy można wykorzystać jako dokument umożliwiający budowę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − 12 =