Stal zbrojeniowa -wszystko co musisz wiedzieć
Branża budowlana
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Stal zbrojeniowa -wszystko co musisz wiedzieć

Stal zbrojeniowa to niezbędny element każdej budowy. Występuje ona w postaci prętów, a informacja jaki powinien być ich typ, znajduje się w każdym projekcie budowlanym. Obecnie na rynku dostępna jest cała gama stali, są różne klasy oraz gatunki. Pręty stalowe są wytwarzane przez zakłady zajmujące się przemysłem hutniczym. Można podzielić je na te w postaci gładkich i żebrowanych odcinków.

Stal zbrojeniowa jest idealna do budownictwa mieszkalnego i jest podstawą każdej konstrukcji żelbetowej. Charakteryzuje się ona wysoką odpornością na korozję, jak również wzkaźnikiem plastyczności, który nie przekracza poziomu 500 MPa.

Klasyfikacja stali zbrojeniowej opiera się głównie na ocenie jej wytrzymałości (wskaźnik określający jej maksymalny stopień wygięcia, po którym wróci do pierwotnego kształtu). Wyróżniamy następujące klasy stali zbrojeniowej:

  • A-0 (klasa obejmująca gładkie pręty lub walcówkę),
  • A-I (pręty gładkie, które w hutnictwie oznacza się czerwoną farbą),
  • A-II (pręty żebrowane – dwa żeberka, które przebiegają wzdłuż każdego pręta),
  • A-III (pręty żebrowane o wzorze jodełki – żeberka przebiegają pod kątem 60 stopni),
  • A-IIIN (pręty żebrowane, które posiadają dodatkowo nawalcowane odcinki żeber, przebiegające wzdłuż prętów).

    Znajomość tych klas jest niezwykle istotna przy wyborze materiałów budowlanych. Oprócz różnej wytrzymałości posiadają one różne zastosowanie. Pierwsze dwie klasy mają niską wytrzymałość i są wykorzystywane przy budowie strzemion i przewiązek. Klasa A-II jest idealna do zbrojeń nośnych, natomiast a A-III do fundamentów.

    Bogaty wybór materiałów budowlanych znajdziesz w sklepie Skład Budowlany. Znajdziesz tam m.in. druty żebrowane 12, profil kwadratowy i wiele więcej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Lampy retro – dlaczego warto je wybrać?
Lampy retro – dlaczego warto je wybrać?
Jeśli szukasz wyjątkowej lampy, która może nadać Twojemu domowi ciekawy wygląd, to lampy retro mogą być idealnym wyborem dla Ciebie. […]
Przegląd najciekawszych gadżetów dla sportowców
Przegląd najciekawszych gadżetów dla sportowców
Przygoda z uprawianiem sportu może być bardzo wciągająca i uzależniająca, a osoby aktywne fizyczne często chcą na każdym kroku podkreślać […]
Detox sokowy – oczyść swój organizm z toksyn
Detox sokowy – oczyść swój organizm z toksyn
Aby organizm funkcjonował prawidłowo, należy odpowiednio o niego dbać. Największą rolę odgrywa w tej kwestii wystarczająca ilość snu, a także […]
Ostatnie wpisy