Stal zbrojeniowa -wszystko co musisz wiedzieć
Branża budowlana
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Stal zbrojeniowa -wszystko co musisz wiedzieć

Stal zbrojeniowa to niezbędny element każdej budowy. Występuje ona w postaci prętów, a informacja jaki powinien być ich typ, znajduje się w każdym projekcie budowlanym. Obecnie na rynku dostępna jest cała gama stali, są różne klasy oraz gatunki. Pręty stalowe są wytwarzane przez zakłady zajmujące się przemysłem hutniczym. Można podzielić je na te w postaci gładkich i żebrowanych odcinków.

Stal zbrojeniowa jest idealna do budownictwa mieszkalnego i jest podstawą każdej konstrukcji żelbetowej. Charakteryzuje się ona wysoką odpornością na korozję, jak również wzkaźnikiem plastyczności, który nie przekracza poziomu 500 MPa.

Klasyfikacja stali zbrojeniowej opiera się głównie na ocenie jej wytrzymałości (wskaźnik określający jej maksymalny stopień wygięcia, po którym wróci do pierwotnego kształtu). Wyróżniamy następujące klasy stali zbrojeniowej:

  • A-0 (klasa obejmująca gładkie pręty lub walcówkę),
  • A-I (pręty gładkie, które w hutnictwie oznacza się czerwoną farbą),
  • A-II (pręty żebrowane – dwa żeberka, które przebiegają wzdłuż każdego pręta),
  • A-III (pręty żebrowane o wzorze jodełki – żeberka przebiegają pod kątem 60 stopni),
  • A-IIIN (pręty żebrowane, które posiadają dodatkowo nawalcowane odcinki żeber, przebiegające wzdłuż prętów).

    Znajomość tych klas jest niezwykle istotna przy wyborze materiałów budowlanych. Oprócz różnej wytrzymałości posiadają one różne zastosowanie. Pierwsze dwie klasy mają niską wytrzymałość i są wykorzystywane przy budowie strzemion i przewiązek. Klasa A-II jest idealna do zbrojeń nośnych, natomiast a A-III do fundamentów.

    Bogaty wybór materiałów budowlanych znajdziesz w sklepie Skład Budowlany. Znajdziesz tam m.in. druty żebrowane 12, profil kwadratowy i wiele więcej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak bez problemu przetransportować rzeczy do nowego mieszkania?
Jak bez problemu przetransportować rzeczy do nowego mieszkania?
Przeprowadzka to czas sporego zamieszania, które źle wpływa na nasz nastrój. Jak szybko i bez większych problemów przetransportować swoje rzeczy […]
Jak należy postępować w przypadku zakończenia małżeństw?
Jak należy postępować w przypadku zakończenia małżeństw?
Jestem prawnikiem specjalizującym się w rozwodach od 30 lat i muszę ci powiedzieć, że nie ma jednego właściwego sposobu na […]
Czy biuro na godziny można wliczyć w koszty?
Czy biuro na godziny można wliczyć w koszty?
Wynajęcie biura na godziny jest świetnym sposobem na ograniczenie wydatków firmowych, zwłaszcza, jeśli biuro nie jest nam niezbędne na co […]
Ostatnie wpisy