Krótka historia pilnowania czasu

Dawno temu, gdy jeszcze nie było zegarków, ludzie odmierzali czas wschodami i zachodami słońca. Prototypy zegarków powstawały już w latach starożytnych, bazujące na cieniu rzucanym przez przemieszczające się na niebie słońce. Z kolei klepsydry były dobrym, o ile krótkotrwałym rozwiązaniem, gdyż w zależności od rozmiaru potrafiły odmierzyć tylko kilka minut.

Pierwszy zegarek kieszonkowy został stworzony w 1504 roku przez Petera Henleina. Był to niewielki globusik, a ukryty w nim mechanizm z trybikami odznaczał się niespotykaną dokładnością. Takie zegarki były popularne aż do I wojny światowej, czyli przez ponad cztery wieki. W przeciągu tego czasu modne stały się również zegarki naręczne. Jednak takie zegarki nie wydawały się wtedy wystarczająco praktyczne, więc były noszone tylko przez kobiety. Mimo że mężczyźni nie byli do nich pozytywnie nastawieni i wręcz wyśmiewali się z takich “cudów”, to podczas I wojny światowej zegarki męskie na rękę były przedmiotem niezbędnym, szczególnie dla żołnierzy.

Od 1968 roku wskazówki zegarków zostały zastąpione wyświetlaczem cyfrowym. W dzisiejszych czasach zegarki mają nawet funkcję sprawdzania pogody, płacenia nim za usługi, przeglądania Internetu. Są to najczęściej wszelkiego rodzaju smart watche, na które można ściągnąć różnorodne aplikacje. Zegarki pełnią funkcję nie tylko użyteczną, ale też są piękną ozdobą. Złote zegarki są symbolem prestiżu. Zegarki męskie, damskie… każdy rodzaj zegarków jest coraz chętniej kupowany, cieszy się coraz większą popularnością wśród ludzi, niezależnie od stanu majątkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *