Psychoterapia – jakie są jej rodzaje?

Na czym polega?

Psychoterapia to forma leczenia, która wykorzystuje metody psychologiczne, takie jak wgląd, edukacja i zachęta, aby pomóc osobie zmienić i pokonać problemy w pożądanych obszarach funkcjonowania. Terapie psychologiczne są zazwyczaj oparte na konkretnych teoriach, a ich celem jest poprawa dobrostanu emocjonalnego i psychicznego. Psychoterapia może być prowadzona indywidualnie, w grupach lub w parach.

Psychoterapia obejmuje niektóre z następujących podejść:

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) 

Pomaga ludziom nauczyć się, jak zmienić swoje myśli i zachowania, aby mogli zająć się problemami, które mogą przyczyniać się do ich niepokoju.

Dialektyczna terapia behawioralna (DBT) 

Łączy terapię poznawczo-behawioralną z treningiem uważności i treningiem umiejętności interpersonalnych, aby pomóc ludziom w bardziej efektywnym zarządzaniu emocjami.

Psychoterapia interpersonalna (IPT) 

Skupia się na pomaganiu ludziom w rozwiązywaniu bieżących problemów poprzez badanie relacji z innymi. Jest najczęściej stosowana w przypadku depresji, ale okazała się również skuteczna w przypadku zaburzeń lękowych i zespołu stresu pourazowego (PTSD).

Psychoterapia psychodynamiczna 

Zajmuje się nieświadomymi procesami psychicznymi poprzez dialog między terapeutą a klientem. Najczęściej stosowana jest w przypadku depresji, ale może być również pomocna w przypadku zaburzeń lękowych i PTSD.

Jeśli chcesz skorzystać z tego typu usług, to psychoterapia Gdynia, jest miastem, w którym z łatwością to zrealizujesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 − 6 =