Jakie wartości ma dobry ekogroszek?

Ekogroszek to paliwo stałe przeznaczone do spalania w specjalnych kotłach z podajnikiem. Charakteryzuje się ono bardzo niską emisją szkodliwych pyłów i posiada dosyć dużą wartość opałową, dlatego jest coraz częściej wybierane zamiast tradycyjnego węgla. Występuje pod wieloma postaciami, choć przeważnie jako grudki wyselekcjonowanego węgla kamiennego albo brunatnego o średnicy maksymalnej 25 mm. Jeśli interesuje nas wydajny, ale jednocześnie stosunkowo tani ekogroszek Białystok jest miastem, w którym działa wiele firm mających go w ofercie. 

Granulacja i spiekalność to jedne z najważniejszych parametrów

Podstawowymi parametrami świadczącymi o wysokiej jakości ekogroszku są granulacja oraz wilgotność. W tym przypadku wielkość ziaren powinna wynosić od 5 do 25 mm, natomiast wilgotność musi być na poziomie co najwyżej 15%, a najlepiej poniżej 10%. Poza tym pożądana zawartość siarki w omawianym materiale to maksymalnie 1,2%, a popiołu – 12% (gwarancja czystości spalin, co ma przełożenie na nasze zdrowie i środowisko naturalne). Duże znaczenie ma również tzw. wartość opałowa – nie może ona wynosić mniej aniżeli 24 000 kJ/kg. Pamiętajmy o tym, aby koniecznie wybierać produkt, na którego opakowaniu podana jest ta wartość w stanie roboczym, a nie analitycznym. To niezwykle istotny warunek.

Ostatnim kluczowym parametrem decydującym o wysokiej jakości ekogroszku jest spiekalność. Nie powinna ona pod żadnym pozorem wynosić więcej niż 25 RI, ponieważ przekroczenie tego poziomu skutkuje wieloma problemami – przede wszystkim obniża sprawność cieplną kotła, powodując tym samym duże straty w postaci niedopału. Jeśli chcemy kupić wartościowy ekogroszek Bytom to miasto, w którym znajdziemy ten produkt w kilku hurtowniach i marketach. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *