Rodzaje folii, jakie stosuje się w przemyśle i rolnictwie

Owijanie materiałów paszowych jest w rolnictwie bardzo dobrą i powszechnie stosowaną praktyką. Wykorzystuje się ją kiszonek, sianokiszonek a nawet konserwacji wysłodków buraczanych czy młóta browarnianego. Najważniejszą cechą tego rozwiązania jest przede wszystkim znaczna wygoda użytkowania. Tworzenie balotów umożliwia łatwy zbiór materiału z pola, jego transport a także ułożenie w miejscu składowania. Owijanie w folię jest ponadto sposobem zakiszania pasz bardziej wilgotnych i umożliwia ich przechowywanie przez długi okres czasu. Jakie rodzaje folii wykorzystuje się zatem powszechnie w tym celu? 

Folia do sianokiszonki

Siatka do bel to podstawowy materiał, umożliwiający łatwe zebranie wszelkiego materiału z pola. Samo urządzenie jakim jest prasa ubija i formuje balot, który następnie musi zostać odpowiednio zabezpieczony. W tym celu stosowana jest siatka do pras. Dopiero tak przygotowany balot może zostać zawinięty w folię. Służą do tego owijarki, które poprzez odpowiednią synchronizację obrotów, mają za zadanie trzykrotne zawinięcie i całkowite odcięcie dopływu powietrza.  

Folia kiszonkarska 

Folia kiszonkarska wykorzystywana jest do konserwacji sieczki z kukurydzy oraz sianokiszonki znajdującej się w silosach bądź w postaci kopców. Zadaniem jej jest zapewnienie odpowiednich warunków beztlenowych do zajścia procesów fermentacyjnych. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu doleganiu do materiału paszowego i całkowitemu odcięciu dopływu powietrza. W celu poprawy efektywności można zastosować folię podkładową, która charakteryzuje się tym, że jest bardzo cienka i zapewnia szczelność materiału paszowego. Na nią należy zastosować folię kiszonkarską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − szesnaście =