Jakie materiały nadają się na uszycie koca?

Koc to produkt spełniający dwojakie zadanie – po pierwsze decyduje o naszym komforcie termicznym podczas drzemki albo snu, po drugie zaś jest jednym z elementów dekoracyjnych. Największe znaczenie w kontekście wygody jego użytkowania i wytrzymałości ma oczywiście materiał, z którego został wykonany. Do uszycia koca nadaje się zatem przede wszystkim bawełna, wełna oraz poliester, W tym ostatnim przypadku warto postawić na polar, ewentualnie plusz. Ostateczny wybór zależy od naszych potrzeb i indywidualnych preferencji.  

Bawełna na prowadzeniu

Jednymi z najbardziej lubianych przez ludzi kocami są modele wykonane z bawełny. Materiał ten odznacza się bowiem sporą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, dużą odpornością na rozciąganie, a także względną łatwością w czyszczeniu. Poza tym doskonale przepuszcza powietrze (oddycha), jest ciepły, niezwykle przyjemny w dotyku i w żaden sposób nie uczula (idealny wybór dla każdego alergika). Jeśli chcemy, aby koc służył nam przez długie lata, koniecznie zdecydujmy się na egzemplarz stworzony z połączenia bawełny z niewielką domieszką akrylu. Drugim zalecanym materiałem jest wełna, ceniona ze względu na swoje właściwości higieniczne i prozdrowotne.

Na rynku znajdziemy produkty zarówno z wełny owczej,  jak i pozyskiwanej z merynosów, kozic kaszmirskich czy kozic angorskich. Specyficzną odmianą tej tkaniny jest też moher. Wełna charakteryzuje się tym, że wspaniale pochłania wilgoć i posiada sprężyste włókna, co sprawia, że jest odporna na gniecenie. Wykazuje również wytrzymałość na brud oraz wysoką temperaturę i znakomicie wręcz utrzymuje ciepło. Dla wielu osób nie bez znaczenia jest fakt, że potrafi skutecznie łagodzić bóle stawów i mięśni oraz poprawia krążenie. Trzecią godną polecenia tkaniną jest poliester, występujący zazwyczaj pod postacią polaru albo pluszu. Są to materiały zapewniające dużą miękkość i delikatność, a ponadto łatwo je utrzymać w należytej czystości. Oprócz tego nie mechacą się i są antyalergiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *