Salon z jadalnią – jak urządzić?

Urządzenie mieszkania nie jest łatwą sztuką. Zwłaszcza, gdy ma mały metraż i trzeba w jednym pomieszczeniu wydzielić przestrzeń do kilku celów. Popularne jest między innymi połączenie salonu z jadalnią. Jest to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, ale podczas pierwszej próby meblowania może się okazać, że wydzielenie miejsca dla obu stref nie jest łatwe. Żeby sprawnie nam to poszło warto nawet na kartce papieru naszkicować pomieszczenie, dodać wymiary według skali oraz dopiero wtedy zacząć rysować umiejscowienie mebli i ich orientacyjną wielkość. Do pomocy mogą też służyć darmowe programy komputerowe pomagające zaprojektować wnętrze. Natomiast dzięki zrobieniu sobie planu rozmieszczenia mebli w pomieszczeniu zobaczymy wizualnie, czy w ogóle planowane przedmioty nam się zmieszczą oraz ile faktycznie przestrzeni zajmą. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych zakupów, które niestety w salonie się nie sprawdzą.

Prosta i praktyczna aranżacja

Najwięcej osób decyduje się po prostu urządzić salon w wybranym wcześniej stylu i dodać tylko stół z krzesłami, jako element jadalni. Jednak jadalniane stoły stylowe są same w sobie na tyle, że i one mogą być elementem wystroju wnętrza. Jeśli planujemy wnętrze w sielskim, wiejskim wystroju, kupienie stołu z drewna pomalowanego na biało, będzie strzałem w dziesiątkę. Można do niego dodać drewniane krzesła z szerszym oparciem i materiałowym siedziskiem. Dodanie poduszki czy poszewki w kwiatowy wzór też będzie ciekawym trikiem, aby zapewnić aranżacji spójność. 

Przy nowoczesnym wystroju salonu można postawić na stół wykonany z metalu i szkła, który świetnie dopasuje się do nowoczesnych mebli. W ramach korespondencji można przy kanapie wypoczynkowej postawić też szklany stolik na kawę. Dzięki temu całe pomieszczenie zachowa spójność. Najczęstszym zabiegiem jest jednak wstawienie tradycyjnego stołu z drewna i krzeseł w kącie, który ma najwięcej wolnej przestrzeni. Taki stół wcale nie musi być spójny z aranżacją salonu, ponieważ ma podkreślić, że dana przestrzeń służy do jedzenia posiłków. Jest to najprostsze rozwiązanie, ale sprawdzi się wtedy, gdy pokój dzienny ma wystarczającą powierzchnię do wstawienia tak wielkiego mebla.

Salon z funkcją jadalni

Nie każdy potrzebuje jadalni na stałe. Dlatego też osoby, które korzystają z niej rzadko lub potrzebują więcej miejsca, gdy zapraszają gości mogą postawić na ławy rozkładane do salonu. Jest ogromny wybór modeli. Jednakże ich cechą wspólną jest wielofunkcyjność. Przed rozłożeniem w swojej podstawowej formie wyglądają po prostu jak większy stolik do kawy. Są również dość niskie, aby móc wygodnie sięgać po filiżankę kawy z nich. Natomiast po rozłożeniu można je podwyższyć i powiększyć ich blat nawet dwukrotnie. Dzięki temu można z powodzeniem dostawić do nich krzesła lub stołki i zapewnić gościom możliwość wygodnego skonsumowania obiadu. Po wyjściu gości, ławę można po prostu złożyć i zostawić ją w formie stolika kawowego. Jak więc widać, nie zawsze trzeba wydzielać osobne miejsce na jadalnię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *