Jak przygotować jacht do długiego rejsu?

Wakacje to świetny czas by wybrać się nad wodę i popłynąć w długi rejs jachtem. Nawet jeśli nie zamierzamy wypływać na otwarte morze, a żegluga będzie się odbywała na jednym z krajowych dużych jezior, to obowiązkowo należy przygotować łódź. Musimy bowiem wiedzieć, że woda to żywioł i środowisko nie będące naturalnym dla człowieka, więc nasze bezpieczeństwo zależy tylko i wyłącznie od sprawności jachtu. Dowiedzmy się więc na jakie kwestie należy bezsprzecznie zwrócić uwagę.

Sprawdzamy silnik

Na długi rejs najlepsze są jachty z napędem motorowym. Dzięki temu nie jesteśmy uzależnieni od siły wiatru. Przed wyruszeniem gdziekolwiek należy dokładnie obejrzeć maszynownię. Na małej łodzi jest to pomieszczenie dość niewielkie, dlatego postarajmy się zajrzeć w każdy kąt. Sprawdźmy czy do środka nie przecieka woda, czy nie widać wycieków paliwa, czy wydech nie ma nieszczelności. Wyczyśćmy wszystkie kratki wentylacyjne, które mają za zadanie odprowadzać wszelkie niebezpieczne opary, które mogłyby w maszynowni się pojawić.

Przeglądamy instalacje

Kolejna sprawa to przegląd wszystkich instalacji, które są obecne na pokładzie. Najważniejsza jest elektryczna, ponieważ dzięki niej możemy odpalić silnik spalinowy. Sprawdzić należy poziom elektrolitu w akumulatorach, sprawność połączeń oraz przewodów. Duża część jachtów posiada butlę gazową, która zasila kuchnię, podobnie jak ma to miejsce w wozach kempingowych. Tutaj ważne jest zbadanie, czy nigdzie nie ma wycieków, trzeba tez skontrolować reduktory gazu. Po otwarciu zaworu i puszczeniu ciśnienia na instalację, sprawdzamy czy nigdzie nie czuć ulatniającego się paliwa gazowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *