Jak prać pościel?

Jednym z najważniejszych elementów zapewniających komfortowy i relaksujący sen jest pościel. Musi być ona nie tylko przyjemna dla skóry, ale również idealnie czysta – w przeciwnym razie staje się nośnikiem szkodliwych dla zdrowia i układu oddechowego bakterii oraz roztoczy. Decydując się na wypranie pościeli, należy wziąć pod uwagę zwłaszcza rodzaj materiału, z którego została wykonana. Poszewka satynowa w znacznym stopniu różni się bowiem od flanelowej czy bawełnianej i wymaga nieco innego traktowania. 

Pamiętajmy o nieprzekraczaniu dopuszczalnej temperatury 

Czysta i pachnąca pościel zachęca do wtulenia się w nią i zaśnięcia. Warto jednak dostosować sposób jej prania do rodzaju materiału, bo jest to gwarancja braku jakichkolwiek uszkodzeń. Pranie bawełny, będącej najczęściej używaną tkaniną do produkcji pościeli, powinno się odbywać w wodzie o maksymalnej temperaturze 60 stopni Celsjusza.

Dodatkowo po zakończeniu tej czynności zaleca się wykrochmalenie i wyprasowanie poszewek dla osiągnięcia jak najlepszego rezultatu. Z kolei w przypadku delikatnych wyrobów satynowych nie wolno stosować żadnych wybielaczy i agresywnych proszków, bo mogłyby one odbarwić i zniszczyć materiał (optymalna temp. to około 40-50 stopni).

Poza tym korzystna będzie rezygnacja z odwirowywania – zapobiegnie to bowiem pognieceniu materiału. Niemal identyczne zasady obowiązują w stosunku do pościeli wykonanej z miękkiej flaneli, z tym jednak wyjątkiem, że dozwolone jest używanie łagodnego środka wybielającego i płynu do płukania. Na koniec pozostała jeszcze pościel z kory, uznawana za najbardziej praktyczną i najłatwiejszą w praniu. Wynika to z faktu, że wystarczy wrzucić ją do bębna, ustawić temperaturę 60 stopni i wsypać zwykły proszek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *