Jak dbać o czystość wody w domowym basenie?

Przydomowy basen, zabudowany lub wolnostojący, to prawdziwe zbawienie w trakcie upałów i frajda dla naszych dzieci. Podobnie jak każdy element wyposażenia ogrodu, wymaga on jednak odpowiedniej uwagi. Basen pozostawiony bez należytej opieki może skutkować nieprzyjemnym zapachem wody, rozwojem niebezpiecznych drobnoustrojów, a nawet porostem glonów czy pleśni. Z pewnością sami nie chcielibyśmy kąpać się w takiej biologicznej zupie, naszym dzieciom może to jednak w niczym nie przeszkadzać. Trzeba mieć świadomość, że taka zaniedbana woda może stanowić spore zagrożenie dla zdrowia. Jak zatem zadbać o czystość basenu?

Oczyszczanie mechaniczne

Bardzo ważną kwestią jest regularne odławianie wszystkich większych zanieczyszczeń, które dostaną się do basenu. Mogą być nimi liście, patyczki, owady lub skoszona trawa. Możemy wybierać je z wody ręcznie lub zaopatrzyć się w specjalny podbierak. Drobne zanieczyszczenia, takie jak piasek, wymagają już przefiltrowania wody. Może w tym pomóc specjalna pompa basenowa z filtrem. W przypadku dużych basenów, w których zebrało się sporo osadu, dobrym rozwiązaniem jest wypożyczenie specjalistycznej zanurzeniowej pompy filtrującej. 

Chemia basenowa

W ochronie przed drobnoustrojami, larwami owadów czy glonami i sterylizacji wody pomoże nam dedykowana chemia basenowa. Na https://www.baseny-warszawa.pl/chemia-basenowa-c-1_18.html możemy znaleźć rozwiązania na praktycznie każdy z popularnych problemów. Najpopularniejszym zabiegiem jest regularne chlorowanie wody, służą do tego specjalne tabletki rozpuszczalne w wodzie. Istnieją też tabletki wielofunkcyjne, oprócz dezynfekcji poprawiają one klarowność wody, stabilizują wartość pH i niwelują wszelkie zawiesiny. W zależności od potrzeb możemy zawsze postawić na specjalne środki glonobójcze lub preparaty flokulacyjne, które przywracają klarowność wody i ułatwiają filtrację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *