Serwatka w proszku często występuje tak naprawdę w formie specjalnego granulatu. Może powstawać chociażby podczas produkcji serów dojrzewających. Jej podstawowym składnikiem jest laktoza, ale ważnym elementem jest także świetnie przyswajalne białko serwatkowe. W serwatce występuje też duża ilość witaminy B oraz sole mineralne (cynk, jod, magnez, potas, sód selen, żelazo). Ma lekko kwaśny smak i jest sycąca.
Niektórzy ludzie piją ją dla zaspokajania pragnienia. Znane są także jej właściwości lecznicze – używana jest więc czasami w sanatoriach albo przez sportowców dla regeneracji organizmu. Stosowana jest zarówno przez atletów, jak też osoby dbające o szczupłą sylwetkę. Ponadto używa się jej w celu obniżenia poziomu cholesterolu czy do łagodzenia objawów astmy. Należy jednak pamiętać o umiarkowanym spożywaniu bo, jak mówi przysłowie „co za dużo to niezdrowo” – nadmiar serwatki też może szkodzić.
Serwatka w proszku ma przewagę nad świeżą przede wszystkim ze względu na dłuższy okres przydatności do spożycia. Można ją rozpuścić w wodzie wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Jeśli komuś nie podchodzi jej smak, to można łączyć serwatkę z owocami, warzywami, a nawet z miodem.
Jeszcze innym rodzajem zastosowania serwatki może być dosypywanie jej do słoików z kapustą, ogórkami i buraczkami przeznaczonymi do kiszenia. Więcej ciekawych informacji w tym temacie znajdziemy na tematycznych stronach internetowych. Jedną z nich jest niewątpliwie witryna https://polandfood.com.pl/new/index.php/pl/.