Czym się kierować przy wyborze opon na zime?

Opony są podstawą naszego bezpieczeństwa podczas jazdy. Zwłaszcza zimą, kiedy warunki atmosferyczne są fatalne, sprawdzając kolejne podzespoły naszego samochodu pod kątem ich gotowości do mrozów, nie możemy zapominać o oponach, które będą przez te kilka miesięcy stykać się bez przerwy z ośnieżoną lub oblodzoną jezdnią. Od ich stanu i jakości zależeć będzie czy przetrwamy bez niepotrzebnych przygód tę ciężką porę roku. 

Od czego zacząć wybierając „zimówki”?

Na początku powinniśmy odpowiedzieć przed sobą, gdzie będziemy użytkować nasz samochód. Rzeźba terenu oraz warunki jej towarzyszące będą mieć kluczowy wpływ na to, jakie opony powinniśmy wybrać. Dlatego do miasta bardziej polecane będą opony, które mają lepszą przyczepność na mokrej nawierzchni, gdyż częściej po takowej będziemy się poruszać, znając realia polskich miast. Jeśli dużo będziemy podróżować po międzymiastowych, powinniśmy postawić na opony z niższym indeksem emitowanego hałasu. Tymczasem jeżdżąc w większości po bezdrożach lub drogach rzadko odśnieżanych, warto zainwestować w opony z grubszym bieżnikiem. Takie opony wprawdzie są głośniejsze, ale zapewniają zdecydowanie lepszą przyczepność oraz działanie nawet w najcięższych warunkach. Po zdecydowaniu, gdzie będziemy przeważnie jeździć, warto zainteresować się kształtem bieżnika. Wyróżniamy bieżnik:

– symetryczne – plusem jest dobra wytrzymałość i niski opór. Minusem są słabe parametry trakcyjne.

– kierunkowe – zdecydowanie najpopularniejsze na rynku. Bardzo dobrze odprowadzają wodę i błoto pośniegowe.

– asymetryczne – najbardziej zaawansowane technologicznie. Zapewniają one najlepszą trakcję na zakrętach oraz odprowadzanie wody.

Rozmiar ma znaczenie

Rozmiar powinniśmy porównywać z tym, który deklaruje producent jako standardowy. Jednakże zawsze powinniśmy mieć na uwadze to, że wyższy profil opony gwarantuje większą ochronę felgi od ukrytych w śniegu lub wodzie niebezpieczeństw. Przekłada się tym samym na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeżeli jednak rozmiar deklarowany przez producenta jest niewystarczający, można wtedy zastosować opony o niższym profilu. Ważne jest, aby sprawdzić minimalny dopuszczalny rozmiar opon przez producenta tak, aby pasowały do felg tarcze hamulcowe z zaciskami.

Nowe, używane czy bieżnikowane?

Kupując opony, warto zawsze inwestować w nowe. Obecnie istnieje wielu przedstawicieli sprzedających wysokiej jakości tanie opony sklep taki może pochwalić się także wszechstronnym wyborem asortymentu oraz daje możliwość dopasowania produktu do własnych preferencji. Opony używane bardzo często pochodzą z pojazdów powypadkowych lub pokolizyjnych. Istnieje zatem spore ryzyko, że będą mieć one mikrouszkodzenia, Również opony bieżnikowane, czyli tzw. nalewki nie są dobrym wyborem. Głównie dlatego, że są cięższe od innych opon w tym samym rozmiarze oraz korzystają z baz różnych producentów. Nie nadają się zatem do cięższej eksploatacji. 

Marka premium czy budżetowa?

Na oponach nie można oszczędzać, gdyż jest to nasze bezpieczeństwo. Kupując opony kryterium „jak najtaniej”, dobrze byłoby przemyśleć sens posiadania samochodu, jeśli nie jest nas stać na jego właściwe utrzymanie. Tzw. chińczyki, które opanowały kategorię opon budżetowych, są istną tykającą bombą ze względu na fatalną jakość wykonania, a co za tym idzie dużo gorszymi parametrami. Zatem lepsze są nawet tańsze opony, ale od marek premium. Szukając opon zimowych, warto zainteresować się firmą Hankook, zwłaszcza w ofercie sklepu znajdującego się pod adresem https://www.tireexpert.pl/kategoria-produktu/opony-zimowe-hankook/. Jest to produkt na rynku łączący w doskonały sposób jakość z ceną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *