Budowa domu – jakie wymagania musi spełnić system grzewczy?
Ogrodnictwo i dom
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Budowa domu – jakie wymagania musi spełnić system grzewczy?

Przy wyborze systemu ogrzewania w domu, należy uwzględnić czy dysponujemy dodatkowym pomieszczeniem na zainstalowanie urządzenia grzewczego. Niektóre rodzaje pomp ciepła są przystosowane do umiejscowienia na zewnątrz. Nie zaleca się instalowania ich wewnątrz domu bez wydzielonego pomieszczenia, między innymi ze względu na hałas jaki powoduje sprężarka.

Kotły na paliwo stałe

Ogrzewanie paliwem stałym warunkuje posiadanie osobnego pomieszczenia na umiejscowienie kotła. Co prawda dla pieca o mocy do 10 kW nie jest to wymóg obligatoryjny, ale montaż np. w kuchni jest rozwiązaniem niepraktycznym. Dodatkowo należy uwzględnić miejsce na zasobnik wody oraz metrowy odstęp do przeciwległej ściany. Niezbędne jest też miejsce na paliwo. Należy zapewnić wentylację grawitacyjną, komin i jeśli to możliwe, osobne wejście z zewnątrz (nie jest to wymagane przepisami).

Kotły gazowe

Kotły na paliwo gazowe można instalować w pomieszczeniach nieprzeznaczonych do stałego pobytu ludzi (np. kuchnia lub łazienka). Kubatura jest zależna od mocy, jednak nie może być mniejsza od 6,5 m3, a wysokość to co najmniej 2,2 m. Przy otwartej komorze spalania wymaga się wentylacji grawitacyjnej, natomiast w przypadku zamkniętej komory nie ma narzuconego rodzaju wentylacji. Warto zwrócić uwagę na rządowy program „Czyste powietrze”. Ma on na celu walkę ze smogiem, między innymi przez stosowanie ekologicznych urządzeń grzewczych. Treści zawarte np. na stronie http://www.sas.busko.pl/pl mogą służyć za poradnik przy wyborze systemu ogrzewania z zachowaniem obecnie wymaganych standardów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skonstruowane są wózki widłowe?
Jak skonstruowane są wózki widłowe?
Wózki widłowe służą do przemieszczania materiałów i są nieodłącznym elementem wielu branż. Składają się z platformy, masztu i zębów, które […]
Jakie formy leczenia są proponowane przez hematologów?
Jakie formy leczenia są proponowane przez hematologów?
Hematologia jest jedną z mniej znanych gałęzi medycyny. Warto jednak wiedzieć, że schorzenia, związane z układem krwiotwórczym i samą krwią, […]
Przygotowanie domu do lata
Przygotowanie domu do lata
Lato to pora roku, na którą wiele osób czeka z utęsknieniem. Wynika to z faktu, że panuje wtedy piękna, słoneczna […]
Ostatnie wpisy