Z jakiego drewna można zbudować taras?

Przydomowy taras to idealne miejsce do relaksu i odpoczynku oraz spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Powinien być odpowiednio zaprojektowany, a przede wszystkim stworzony z drewna, ponieważ materiał ten jest szlachetny i ekologiczny, a na dodatek niezwykle przyjemny w dotyku i znakomicie komponujący się z wszelkimi meblami czy elementami dekoracyjnymi. Do wyboru mamy zarówno gatunki krajowe (sosna, świerk, dąb itp.), jak i egzotyczne (np. tek). Jeśli interesują nas nowoczesne tarasy drewniane projekty tych konstrukcji bez problemu znajdziemy w internecie.

Egzotyka jest w modzie

Nawierzchnia tarasu powinna być wykonana z desek o grubości co najmniej 19 mm. Pamiętajmy bowiem, że im są one grubsze, tym bardziej trwałe i długowieczne. W sklepach budowlanych zakupimy deski pozyskiwane z gatunków drzew rodzimych i egzotycznych. Jeśli chodzi o te pierwsze, to najlepiej spisują się wyroby świerkowe, sosnowe i dębowe. Ich niewątpliwą zaletą jest stosunkowo niska cena i oryginalny układ słojów, ale jednocześnie należy dodać, że są dosyć miękkie, łatwo wchłaniają wodę i są podatne na szkodliwe działanie grzybów czy owadów.

W związku z tym wymagają impregnacji olejami i bejcowania, co przedłuża ich żywotność nawet o 15 lat. Znacznie lepiej spisują się deski z drewna egzotycznego, takiego jak choćby tek, bangkirai oraz massaranduba. Charakteryzują się one zwartą strukturą, wybitną twardością i odpornością zarówno na ścieranie, jak i wszelkie uszkodzenia mechaniczne (są w stanie przetrwać bez impregnacji kilkadziesiąt lat i więcej). Jedyna wada to w tym przypadku dosyć wysoka cena. Na uwagę zasługują ponadto deski z drzew rosnących na dalekiej północy. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza modrzew syberyjski taras z niego wykonany odznacza się bowiem ponadprzeciętną trwałością i niesamowicie gęsto ułożonymi słojami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *