W jakim celu instalujemy czujnik indukcyjny? Za co odpowiada?
Technika i auto-moto
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W jakim celu instalujemy czujnik indukcyjny? Za co odpowiada?

Służy do wykrywania obecności obiektów metalowych. Jest on używany w robotyce, produkcji i innych zastosowaniach przemysłowych do wykrywania metalu w ruchu. Czujnik indukcyjny działa poprzez wytworzenie pola elektromagnetycznego wokół urządzenia.

Co trzeba wiedzieć o czujniku?

Co trzeba wiedzieć, to fakt, że metalowy obiekt, który wejdzie w kontakt z tym polem, zablokuje je, powodując zmianę prądu, który jest wykrywany przez czujnik. Czujnik indukcyjny np. monitoruje położenie obracającego się wału. Jest to przełącznik zbliżeniowy, co oznacza, że wykrywa, gdy coś znajdzie się w określonej odległości od czujnika. Dzięki temu można sterować ruchem maszyny i zatrzymać ją, jeśli coś wpadnie w jej przekładnie.

Czujnik indukcyjny działa poprzez wytworzenie pola magnetycznego wokół żelaznego rdzenia. Kiedy obiekt przechodzi obok magnesu, w metalu powstają prądy wirowe. Te prądy wirowe tworzą własne pole magnetyczne i wpływają na wyjście czujnika.

Różnica pomiędzy czujnikiem indukcyjnym a innymi typami czujników zbliżeniowych polega na tym, że czujnik indukcyjny może wykrywać metale żelazne, takie jak stal i żelazo. Inne rodzaje czujników zbliżeniowych wykrywają tylko metale nieżelazne.

Konstrukcja czujnika

Czujnik indukcyjny jest prostym urządzeniem. Składa się z cewki z drutu owiniętej wokół metalowego rdzenia. Cewka jest podłączona do płytki drukowanej, a metalowy rdzeń styka się z obiektem, który ma być wykryty. Kiedy metalowy obiekt zbliża się do cewki, zaczyna ona rezonować, a to generuje w cewce prąd zmienny (AC). Płytka drukowana odbiera ten sygnał AC i przetwarza go na użyteczne informacje, takie jak odległość i kierunek ruchu itp.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prać pościel?
Jak prać pościel?
Jednym z najważniejszych elementów zapewniających komfortowy i relaksujący sen jest pościel. Musi być ona nie tylko przyjemna dla skóry, ale […]
Salon kosmetyczny – w jakie niezbędne środki powinien się zaopatrzyć
Salon kosmetyczny – w jakie niezbędne środki powinien się zaopatrzyć
Salon kosmetyczny to miejsce, do którego najczęściej panie udają się, by zażyć odprężających, odmładzających i upiększających zabiegów. Wizytówką takiego salonu […]
Jakie korzyści daje obróbka skrawaniem?
Jakie korzyści daje obróbka skrawaniem?
Frezowanie z wykorzystaniem technologii CNC cieszy się coraz to większą popularnością. Powszechnie obróbkę tę wykorzystuje się z powodzeniem w różnych […]
Ostatnie wpisy