W jakim celu instalujemy czujnik indukcyjny? Za co odpowiada?
Technika i auto-moto
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W jakim celu instalujemy czujnik indukcyjny? Za co odpowiada?

Służy do wykrywania obecności obiektów metalowych. Jest on używany w robotyce, produkcji i innych zastosowaniach przemysłowych do wykrywania metalu w ruchu. Czujnik indukcyjny działa poprzez wytworzenie pola elektromagnetycznego wokół urządzenia.

Co trzeba wiedzieć o czujniku?

Co trzeba wiedzieć, to fakt, że metalowy obiekt, który wejdzie w kontakt z tym polem, zablokuje je, powodując zmianę prądu, który jest wykrywany przez czujnik. Czujnik indukcyjny np. monitoruje położenie obracającego się wału. Jest to przełącznik zbliżeniowy, co oznacza, że wykrywa, gdy coś znajdzie się w określonej odległości od czujnika. Dzięki temu można sterować ruchem maszyny i zatrzymać ją, jeśli coś wpadnie w jej przekładnie.

Czujnik indukcyjny działa poprzez wytworzenie pola magnetycznego wokół żelaznego rdzenia. Kiedy obiekt przechodzi obok magnesu, w metalu powstają prądy wirowe. Te prądy wirowe tworzą własne pole magnetyczne i wpływają na wyjście czujnika.

Różnica pomiędzy czujnikiem indukcyjnym a innymi typami czujników zbliżeniowych polega na tym, że czujnik indukcyjny może wykrywać metale żelazne, takie jak stal i żelazo. Inne rodzaje czujników zbliżeniowych wykrywają tylko metale nieżelazne.

Konstrukcja czujnika

Czujnik indukcyjny jest prostym urządzeniem. Składa się z cewki z drutu owiniętej wokół metalowego rdzenia. Cewka jest podłączona do płytki drukowanej, a metalowy rdzeń styka się z obiektem, który ma być wykryty. Kiedy metalowy obiekt zbliża się do cewki, zaczyna ona rezonować, a to generuje w cewce prąd zmienny (AC). Płytka drukowana odbiera ten sygnał AC i przetwarza go na użyteczne informacje, takie jak odległość i kierunek ruchu itp.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto korzystać z profesjonalnych rusztowań?
Dlaczego warto korzystać z profesjonalnych rusztowań?
Rusztowania są wykorzystywane z wielu różnych powodów i w różnych sytuacjach, od budowy nowych domów po renowację istniejących. Oto tylko […]
Dźwig samochodowy – w jakich branżach jest wykorzystywany?
Dźwig samochodowy – w jakich branżach jest wykorzystywany?
Żurawie samochodowe znajdują zastosowanie w przemyśle samochodowym, budowlanym i górniczym. Żurawie samochodowe mają udźwig wielu ton i mogą podnosić ciężkie […]
Modne sukienki w rozmiarze plus size
Modne sukienki w rozmiarze plus size
Bardzo często zdarza się, że kobiety o pełnych kształtach nie lubią swojej sylwetki. Sprawia to, że chowają się za nie […]
Ostatnie wpisy