Podstawowe komponenty każdego komputera
Technika i auto-moto
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Podstawowe komponenty każdego komputera

Komputer jest urządzeniem, które można poinstruować, aby za pomocą programowania komputerowego wykonywało automatycznie ciągi operacji arytmetycznych lub logicznych. Współczesne komputery mają zdolność do wykonywania uogólnionych zbiorów operacji, zwanych programami. Programy te umożliwiają komputerom przetwarzanie danych zgodnie z instrukcjami przekazanymi im w formie programu i wytwarzanie z nich użytecznych informacji.

Części składowe komputera

Dysk twardy

Dysk twardy to nieulotne urządzenie pamięci masowej służące do przechowywania danych cyfrowych. Służy do długotrwałego, stabilnego przechowywania danych i programów. W większości przypadków dysk twardy jest integralną częścią obudowy komputera, ale może być również umieszczony w oddzielnej obudowie (patrz zewnętrzny dysk twardy). W ciągu swojej długiej historii dyski twarde były tworzone w wielu różnych rozmiarach i pojemnościach: początkowo były to rzadkie i drogie urządzenia; obecnie są stosunkowo niedrogie, ale nadal oferują dużą ilość miejsca do przechowywania danych.

Dysk półprzewodnikowy

Dysk półprzewodnikowy (SSD) to urządzenie składające się z chipów pamięci nieulotnej, które zachowują dane nawet po wyłączeniu zasilania. Dyski SSD są znacznie szybsze niż tradycyjne dyski twarde (HDD), ale są droższe w przeliczeniu na gigabajt. Są też zazwyczaj mniej niezawodne niż dyski HDD, ponieważ nie mają ruchomych części – w razie awarii którejkolwiek z nich, dysk SSD jest bardziej niezawodny. 

Inne elementy składowe:

1. CPU (Central Processing Unit) – jest to serce komputera. Przetwarza dane i wykonuje obliczenia.

2. RAM (Random Access Memory) – pamięć RAM jest używana tymczasowo do przechowywania danych podczas ich przetwarzania. Im więcej masz pamięci RAM, tym szybciej komputer będzie wykonywał zadania takie jak przetwarzanie tekstów czy granie w gry o wysokich wymaganiach graficznych.

3. Płyta główna – jest to miejsce, w którym wszystkie komponenty są połączone ze sobą, zapewnia ona zasilanie wszystkich z nich, a także pozwala im komunikować się ze sobą za pomocą systemu magistrali.

Ważną kwestią jest też składowanie i recykling komponentów, które już uległy zużyciu. Firmy takie jak hddrecycling.eu oferują skuteczne metody utylizacji dysków HDD i innych nośników danych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Modelowanie włosów – kilka praktycznych porad
Modelowanie włosów – kilka praktycznych porad
Samodzielne modelowanie i stylizowanie włosów bardzo wielu osobom nastręcza mnóstwo problemów – szczególnie jeśli kosmyki są długie lub kręcone. Podstawowym […]
Odzież w nowoczesnym stylu – co się nosi współcześnie?
Odzież w nowoczesnym stylu – co się nosi współcześnie?
Moda – podobnie jak historia – kołem się toczy. Wykorzystują tę wiedzę projektanci, którzy tworzą wyjątkowe stylizacje. W ostatnich latach […]
Czy każdy nadaje się na rodzica?
Czy każdy nadaje się na rodzica?
Wychowanie dziecka to mnóstwo pracy. Najbardziej oczywistym wyzwaniem jest zaangażowanie czasowe. Będziesz musiał spędzić wiele godzin na opiece nad dzieckiem, […]
Ostatnie wpisy