Podstawowe komponenty każdego komputera
Technika i auto-moto
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Podstawowe komponenty każdego komputera

Komputer jest urządzeniem, które można poinstruować, aby za pomocą programowania komputerowego wykonywało automatycznie ciągi operacji arytmetycznych lub logicznych. Współczesne komputery mają zdolność do wykonywania uogólnionych zbiorów operacji, zwanych programami. Programy te umożliwiają komputerom przetwarzanie danych zgodnie z instrukcjami przekazanymi im w formie programu i wytwarzanie z nich użytecznych informacji.

Części składowe komputera

Dysk twardy

Dysk twardy to nieulotne urządzenie pamięci masowej służące do przechowywania danych cyfrowych. Służy do długotrwałego, stabilnego przechowywania danych i programów. W większości przypadków dysk twardy jest integralną częścią obudowy komputera, ale może być również umieszczony w oddzielnej obudowie (patrz zewnętrzny dysk twardy). W ciągu swojej długiej historii dyski twarde były tworzone w wielu różnych rozmiarach i pojemnościach: początkowo były to rzadkie i drogie urządzenia; obecnie są stosunkowo niedrogie, ale nadal oferują dużą ilość miejsca do przechowywania danych.

Dysk półprzewodnikowy

Dysk półprzewodnikowy (SSD) to urządzenie składające się z chipów pamięci nieulotnej, które zachowują dane nawet po wyłączeniu zasilania. Dyski SSD są znacznie szybsze niż tradycyjne dyski twarde (HDD), ale są droższe w przeliczeniu na gigabajt. Są też zazwyczaj mniej niezawodne niż dyski HDD, ponieważ nie mają ruchomych części – w razie awarii którejkolwiek z nich, dysk SSD jest bardziej niezawodny. 

Inne elementy składowe:

1. CPU (Central Processing Unit) – jest to serce komputera. Przetwarza dane i wykonuje obliczenia.

2. RAM (Random Access Memory) – pamięć RAM jest używana tymczasowo do przechowywania danych podczas ich przetwarzania. Im więcej masz pamięci RAM, tym szybciej komputer będzie wykonywał zadania takie jak przetwarzanie tekstów czy granie w gry o wysokich wymaganiach graficznych.

3. Płyta główna – jest to miejsce, w którym wszystkie komponenty są połączone ze sobą, zapewnia ona zasilanie wszystkich z nich, a także pozwala im komunikować się ze sobą za pomocą systemu magistrali.

Ważną kwestią jest też składowanie i recykling komponentów, które już uległy zużyciu. Firmy takie jak hddrecycling.eu oferują skuteczne metody utylizacji dysków HDD i innych nośników danych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Drzwi do małych mieszkań
Drzwi do małych mieszkań
Każdy potrzebuje jak najwięcej przestrzeni w swoim mieszkaniu. Z zachowaniem jej mają największy kłopot posiadacze małych mieszkań. W takiej sytuacji […]
Magnetyczne kostki Rubika – czym się różnią od innych
Magnetyczne kostki Rubika – czym się różnią od innych
Magnetyczne kostki Rubika różnią się nieco od innych rodzajów kostek Rubika. Główną różnicą jest to, że mają magnesy w środku, […]
Sprzęt dla profesjonalnych graczy e-sportu – w co należy się zaopatrzyć?
Sprzęt dla profesjonalnych graczy e-sportu – w co należy się zaopatrzyć?
E-sport w ostatnich latach przeszedł naprawdę długą drogę. Od zabawy dla grupki zapaleńców do ogólnoświatowego widowiska. Wystarczy wspomnieć, iż obecnie […]
Ostatnie wpisy