Utrzymanie konia jeździeckiego
Zdrowie i dieta
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Utrzymanie konia jeździeckiego

Żywienie konia jeździeckiego jest niezbędne do utrzymania prawidłowej kondycji oraz zdrowia zwierzęcia. Kluczową rolę pełni odwzorowanie naturalnych upodobań żywieniowych konia. W warunkach naturalnych konie spożywają pokarm z dużą częstotliwością, lecz w drobnych porcjach. Naturalne upodobania żywieniowe koni wynikają z budowy ich przełyku oraz niewielkiej pojemności żołądka. Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę w utrzymaniu konia jeździeckiego, aby zapewnić mu dobrą kondycję?

Odżywianie i czynności pielęgnacyjne

W żywieniu konia jeździeckiego ważne jest podawanie odpowiedniej jakości paszy oraz wielkość porcji. W przeciwnym razie może dojść do powstania problemów żołądkowych, co obniża jego sprawność, a zwierzę zwyczajnie się męczy. Niewłaściwe żywienie prowadzi również do złego stanu psychicznego. Takie konie często są nadpobudliwe i trudno nad nimi zapanować. Po każdym spożytym posiłku koń powinien odpoczywać przez minimum godzinę i nie wolno zmuszać go do jakiegokolwiek wysiłku fizycznego, aby nie zaburzać trawienia.

Pasza dla konia powinna zawierać optymalnie dobrane składniki oraz kaloryczność. Jednak częste spożywanie pokarmów podnosi stężenie insuliny i zwiększa wchłanialność cukru z pożywienia. Dlatego dieta konia nie może zawierać dużych ilości cukru, aby nie spowodować cukrzycy. Pojenie zwierzęcia powinno odbywać się przed posiłkiem, aby nie rozrzedzać soków żołądkowych. Dzięki temu pokarm zostanie lepiej strawiony, a składniki odżywcze trafią do krwiobiegu. Taki sposób pozwala na maksymalne wykorzystanie wartości pożywienia dla koni.

Poza wielkością i częstotliwością dostarczania pokarmu ważna jest jego jakość. Dlatego pasze Red Mills wytwarzane są z najwyższej jakości produktów, aby zapewnić koniom optymalne wyżywienie. Zawierają składniki odżywcze, które dostarczają energię oraz szereg witamin i minerałów wpływających na regenerację organizmu po wysiłku. Podając pokarm koniowi, należy uważać, aby nie zawierał mykotoksyn, które są skutkiem niewłaściwego przechowywania. Ich spożycie może spowodować problemy z trawieniem, a u młodych osobników spowolnić ich rozwój. Warto pamiętać o tym, że konie długo przeżuwają pokarm, dlatego w trakcie jedzenia należy dać im pełną swobodę. Zwierzęta te szybko przyzwyczajają się do częstotliwości i pór, o których spożywają pokarm. Dlatego nie wolno zmieniać rozkładu menu.

W przypadku koni jeździeckich ważne jest dbanie o kopyta, które są narażone na uszkodzenia mechaniczne. W tym celu należy je systematycznie oczyszczać i przycinać oraz pielęgnować je za pomocą specjalnych preparatów. Sierść zwierzęcia, grzywa i ogon powinny być codziennie czesane, aby usuwać z nich zanieczyszczenia oraz zwiększać jędrność.

Żywienie uzupełniające dla konia jeździeckiego

Dawniej panowało błędne przekonanie, że najlepsze dla konia jest siano i owies. Jednak okazuje się, że produkty te nie są w stanie dostarczyć do organizmu zwierzęcia wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Żywienie konia jeździeckiego powinno uwzględniać podawanie suplementów oraz pasz uzupełniających. Dobrze dobrane pasze, przeznaczone dla koni jeździeckich zawierają w składzie optymalnie dobrane stężenie składników. Dzięki temu nie obciążają układu trawiennego i wpływają na prawidłową wydolność organizmu zwierzęcia. Produkty te zawierają różne rodzaje lekkostrawnego i pełnowartościowego białka. Składnik ten nie obciąża układu nerwowego, wpływa na prawidłową pracę mięśni podczas treningu oraz ich regenerację. Poza tym zawarte w karmach tłuszcze stopniowo uwalniają energię podczas wysiłku. Ważna jest optymalna dawka elektrolitów, które zwierzę traci podczas intensywnych treningów.

Prawidłowe nawodnienie konia jeździeckiego

Praca układu trawiennego oraz przemiany metaboliczne w organizmie konia nie mogą odbywać się bez wody. Woda jest podstawowym budulcem i szacunkowo stanowi ok. 60% organizmu konia. W celu prawidłowego nawodnienia:

  • nie wolno poić konia bezpośrednio przed wysiłkiem fizycznym, ani przed podaniem pokarmu.
  • po zakończonej jeździe należy podać zwierzęciu wodę, ale w rozsądnych ilościach; zaleca się podanie ok. 2 litrów na początek, a dopiero po kilkunastu minutach pozostałej porcji, dzięki czemu woda lepiej się wchłonie z przewodu pokarmowego i nawodni organizm,
  • należy poić konia minimum 3 razy dziennie – przy intensywnym wysiłku trzeba podawać wodę częściej, natomiast w lecie należy poić go nawet 5-6 razy, ponieważ podczas treningów traci więcej wody wydalanej wraz z potem.

Racjonalne żywienie konia jeździeckiego opiera się na dostarczaniu paszy, która zaspokaja zapotrzebowanie kaloryczne, a wybór najlepszej jakości pasz znajdziesz choćby pod poniższym adresem: https://www.zywieniekoni.pl/. Przykładowo pasze Red Mills stanowią znakomite źródło witamin, minerałów, pełnowartościowego białka oraz prozdrowotnych tłuszczy, które zwiększają kaloryczność porcji i zapewniają energię w trakcie treningów. Z tego względu siano powinno stanowić wyłącznie podstawowy składnik żywienia, natomiast w celu dostarczania wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Koniecznie trzeba podawać zwierzęciu odpowiednie pasze uzupełniające. Trzeba pamiętać, że pokarm wpływa również na stan kopyt, sierści oraz zębów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czego w pracy używają policjanci?
Czego w pracy używają policjanci?
Praca policjanta niestety nie wiąże się w Polsce z dużym prestiżem, zwłaszcza jeśli chodzi o takie wydziały jak drogówka czy […]
Materiał idealny na męską koszulę – czym kierować się podczas jej zakupu?
Materiał idealny na męską koszulę – czym kierować się podczas jej zakupu?
Wybór męskiej koszuli powinien być dokonywany nie tylko na podstawie jej wyglądu, ale w głównej mierze na podstawie materiału z […]
Popularność tarasów z drewna
Popularność tarasów z drewna
Marzeniem niejednej osoby jest drewniany taras. Nic w tym dziwnego, gdyż konstrukcja z tego materiału jest trwała, bezpieczna i po […]
Ostatnie wpisy