Rodzaje butów turystycznych

Podczas kupowania butów sportowo-turystycznych zastanowić się trzeba nad częstotliwością i warunkami, w których będą używane, ponieważ do wyboru jest kilka rodzajów. Poniżej przedstawione zostały najważniejsze cechy wszystkich z nich.

All Terrain

Są to wygodne obuwia, zazwyczaj niskie, sięgające do kostki. Idealnie pasują do spacerów po parku czy lesie, ale sprawdzą się także w innym terenie, np. niewymagające doliny górskie. Nadają się również do biegania i uprawiania Nordic Walking. Wykonane są przeważnie z materiałów sztucznych połączonych ze skórą zamszową. Zapewniają stopom wystarczający przepływ powietrza i komfort.

Hiking

Posiadają wyższą cholewkę, osłaniającą kostkę. Zapewnia to lepszą stabilizację stopy i chroni przed skręceniem. Buty tego typu są lekkie, a materiały z których najczęściej powstają to skóra nubukowa lub zamszowa. Często wyposażone są w wewnętrzną membranę wodoodporną. Odpowiednie są nawet do zimowych wycieczek w niewysokie pasma górskie.

Trekking

Buty trekkingowe (sprawdź przykładową ofertę: buty trekkingowe męskie) nadadzą się do bardziej wymagających zadań, m. in. tygodniowa wędrówka po górskich szlakach w wyżej położonych obszarach. Mają twardą podeszwę odporną na skalne wspinaczki. Zazwyczaj wykonane są ze skóry nubukowej lub licowej, ale grubszej niż w przypadku butów typu Hiking. Są cięższe, ale zapewniają lepszą ochronę.

Buty wysokogórskie i ekspedycyjne

Najbardziej zaawansowane z przeznaczeniem dla profesjonalnych turystów i alpinistów. Materiały użyte w nich są bardzo mocne, a podeszwa bardzo twarda. Umożliwiają wspinanie po lodowcach, a także najwyższych szczytach Alp. Ze względu na twardą podeszwę nie są polecane do wędrówek po twardych podłożach, ponieważ nie zapewniają wygody, dlatego zakup takiego obuwia trzeba odpowiednio przemyśleć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *