Podczas kupowania butów sportowo-turystycznych zastanowić się trzeba nad częstotliwością i warunkami, w których będą używane, ponieważ do wyboru jest kilka rodzajów. Poniżej przedstawione zostały najważniejsze cechy wszystkich z nich.
Są to wygodne obuwia, zazwyczaj niskie, sięgające do kostki. Idealnie pasują do spacerów po parku czy lesie, ale sprawdzą się także w innym terenie, np. niewymagające doliny górskie. Nadają się również do biegania i uprawiania Nordic Walking. Wykonane są przeważnie z materiałów sztucznych połączonych ze skórą zamszową. Zapewniają stopom wystarczający przepływ powietrza i komfort.
Posiadają wyższą cholewkę, osłaniającą kostkę. Zapewnia to lepszą stabilizację stopy i chroni przed skręceniem. Buty tego typu są lekkie, a materiały z których najczęściej powstają to skóra nubukowa lub zamszowa. Często wyposażone są w wewnętrzną membranę wodoodporną. Odpowiednie są nawet do zimowych wycieczek w niewysokie pasma górskie.
Buty trekkingowe (sprawdź przykładową ofertę: buty trekkingowe męskie) nadadzą się do bardziej wymagających zadań, m. in. tygodniowa wędrówka po górskich szlakach w wyżej położonych obszarach. Mają twardą podeszwę odporną na skalne wspinaczki. Zazwyczaj wykonane są ze skóry nubukowej lub licowej, ale grubszej niż w przypadku butów typu Hiking. Są cięższe, ale zapewniają lepszą ochronę.
Najbardziej zaawansowane z przeznaczeniem dla profesjonalnych turystów i alpinistów. Materiały użyte w nich są bardzo mocne, a podeszwa bardzo twarda. Umożliwiają wspinanie po lodowcach, a także najwyższych szczytach Alp. Ze względu na twardą podeszwę nie są polecane do wędrówek po twardych podłożach, ponieważ nie zapewniają wygody, dlatego zakup takiego obuwia trzeba odpowiednio przemyśleć.