Najlepszy opał do kominka

Wiele osób decyduje się na wybudowanie w salonie kominka, ponieważ jest to doskonały element dekoracyjny, który dodatkowo w okresie zimowym pozwala ogrzać pomieszczenie i wprowadzić do niego przytulną atmosferę. Do niedawna głównym paliwem było w tym przypadku drewno, ale obecnie popularnością cieszą się również alternatywne materiały palne. Zaliczamy do nich przede wszystkim pellet oraz krykiet. Jeśli chodzi o pellet Łódź jest miastem, w którym funkcjonuje mnóstwo sklepów posiadających ten produkt w swojej ofercie. 

Nie ograniczaj się wyłącznie do drewna

Większość kominków dostępnych na rynku jest przystosowania do palenia drewnem. Najlepiej sprawdza się sezonowane, czyli przechowywane co najmniej rok (a często nawet dwa lata) w odpowiednio przygotowanych pryzmach. Dzięki temu traci bowiem około 20% wilgoci, co sprawia, że pali się lepiej, jest bardziej wydajne i efektywniej ogrzewa wnętrze. Optymalnym wyborem jest drewno pozyskiwane z gatunków liściastych, w tym zwłaszcza dębu, buka i grabu, gdyż odznacza się wysoką wartością energetyczną (alternatywą są drzewa owocowe). Unikajmy natomiast drewna iglastego, bo bardzo długo trzyma wilgoć, a także zawiera ogromne ilości żywicy, przez co kominek szybciej się brudzi, a przewody zapychają.

Bardzo wydajne drewno kominkowe kupimy m.in. w tym sklepie: https://www.sambudrol.pl/drewno-kominkowe/. Tańsze alternatywy dla omawianego materiału to brykiet oraz pellet. Ten pierwszym produkt jest pozyskiwany z węgla, charakteryzuje się niską wilgotnością i stosunkowo długo się pali, a poza tym z powodu kształtu (kostki lub walca) zajmuje mało miejsca i jest łatwy w składowaniu. Ma też wyższą wartość opałową niż drewno. Z kolei pellet (sprasowane trociny) jest paliwem w pełni naturalnym i przyjaznym dla środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć + 16 =