Krótki rys historyczny medycyny estetycznej

Oficjalnie uznaje się, że początek medycyny estetycznej miał miejsce wraz z powstaniem w 1973 roku Francuskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej. Ludzkość jednak na długo przed tym wydarzeniem opanowała techniki korekcji plastyki nosa czy instalacji protez.

Twarz Twoją wizytówką w zaświatach

Początki chirurgii plastycznej sięgają starożytnego Egiptu. Skupiano się na rekonstrukcji ciała za życia lub po śmierci i polegało na wstawianiu brakujących kończyn, włosów, nosa czy uszu. W tamtych czasach te osobliwe protezy wykonywane były głównie z drewna i metalu. Ciekawostką jest to, że starożytni Egipcjanie nie decydowali się na zabiegi drastycznie zmieniające ich wygląd. Wierzono, że w przypadku zmiany wyglądu twarzy nie zostaną po śmierci rozpoznani w zaświatach.

Starożytni Grecy i Rzymianie także nadawali tempo rozwojowi chirurgii plastycznej. Słynęli oni ze swojego zamiłowania do piękna i już w pierwszym wieku przed naszą erą praktykowali zabiegi upiększające. Stałymi klientami byli gladiatorzy, którzy po morderczych pojedynkach na arenie chcieli ukryć szpecące ich blizny i uszczerbki w ciele. Doświadczenia medyczne w wyszczególnionym zakresie zbierano w księgach. Najważniejszą z nich była De Medicina autorstwa Aulusa Corneliusa Celsusa oraz publikacja Hipokratesa, który opisał technikę przemieszczania płatów skórnych.

Medycyna estetyczna – pierwsza dokumentacja medyczna

Gdyby jednak kogoś interesowało, kiedy narodziła się medycyna estetyczna w formie, jaką znamy dzisiaj, powinien skierować swój wzrok na Indie. Tam 1000 lat przed naszą erą została sporządzona dokumentacja uważana za pierwsze w historii wzmianki o chirurgii. Wtedy w kulturze tej złodziejom obcinało się nosy. Po wprowadzeniu łagodniejszego prawa rabusie chcieli się pozbyć tego piętna, dając “lekarzom” okazję do treningu rekonstrukcji nosa z płatów skóry pozyskiwanych z czoła oraz policzków.

Wieki doświadczeń sprawiły, że każdy dziś każdy ma prawo poprawić swój wygląd korzystając z oferty https://wirtualnaklinika.pl/ginekologia-estetyczna/. W odróżnieniu od starożytnych Indii wszystko odbywa się tam bezboleśnie i całkowicie bezpiecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *