Jakie są typy akumulatorów samochodowych?
Technika i auto-moto
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie są typy akumulatorów samochodowych?

Akumulatory samochodowe to jedna z najważniejszych części Twojego samochodu. Jeśli Twój akumulator umrze, nie możesz nigdzie szybko dojechać! Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że wiesz, jaki rodzaj akumulatora kupić do swojego pojazdu i jak o niego dbać.

Do wyboru jest kilka różnych rodzajów akumulatorów samochodowych, a każdy z nich ma określone zalety. Najpopularniejszymi typami są:

Akumulatory kwasowo-ołowiowe zalewane 

Te akumulatory są najbardziej powszechnym i najtańszym typem akumulatora. Są one również znane jako akumulatory „mokre” lub „zalane”, ponieważ mają otwory wentylacyjne na górze, które pozwalają elektrolitowi (ciecz wewnątrz) bulgotać i uwalniać nadmiar gazów. Elektrolit składa się z wody i kwasu siarkowego, dlatego te akumulatory są tak ciężkie.

Akumulatory AGM z mokrymi ogniwami 

AGM to skrót od absorpcyjnej maty szklanej (mata to w rzeczywistości włókno szklane). Akumulatory AGM nie muszą być napełniane wodą destylowaną, ponieważ ich płyty są zamknięte w separatorze z maty szklanej. Nazywane są również akumulatorami bezobsługowymi, ponieważ nie wymagają żadnej dodatkowej konserwacji poza sprawdzaniem ich ciężaru właściwego raz w miesiącu.

Akumulatory GEL 

Skrót GEL oznacza elektrolit żelowy (znany również jako „suche ogniwo”). Elektrolit w akumulatorach GEL nie tworzy pęcherzyków w kontakcie z powietrzem, co oznacza, że żadne gazy nie wydostaną się z akumulatora nawet w przypadku pęknięcia gdzieś w jego obudowie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zaoszczędzić środki na kupnie nowego ogumienia?
Jak zaoszczędzić środki na kupnie nowego ogumienia?
Zmiana pór roku to czas niezwykle istotny dla kierowców. Wtedy bowiem muszą oni zacząć myśleć o właściwym dostosowaniu opon, które […]
Czym jest upcykling?
Czym jest upcykling?
O recyklingu słyszał już chyba każdy z nas, tym bardziej, że proces ten jest obecnie coraz częściej stosowany. Ma on […]
Wygodne obuwie dziecięce – jak mierzyć długość wkładki?
Wygodne obuwie dziecięce – jak mierzyć długość wkładki?
Dobór obuwia dla dziecka, szczególnie dla młodych rodziców jest dużym wyzwaniem. Podczas zakupów trzeba pamiętać nie tylko o wyborze odpowiedniego […]
Ostatnie wpisy