Hale fabryczne są miejscami o bardzo wysokim stopniu zapylenia. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy wewnątrz obrabiane są elementy drewniane lub kamienne. Aby zapewnić pracownikom komfort, trzeba usuwać zabrudzenia z powietrza jak najszybciej. Sprawdzamy jak powinien być wykonany dobry system odpylania i oczyszczania pomieszczeń fabrycznych.
W okolicy stanowisk, na których następuje największa emisja pyłów, powinny znajdować się otwory wentylacyjne wywiewne. Dzięki temu zanieczyszczenia będą wychwytywane w dużej mierze tuż u źródła. Oprócz tego w ścianach hali, pod sufitem, powinna też znajdować się tradycyjna wentylacja, w formie kratek wywiewnych. Brudne powietrze następnie transportowane jest rurami do systemu oczyszczania. Najpierw mamy filtry wstępne, wychwytujące największe fragmenty zanieczyszczeń. Kolejny etap to filtrowanie dokładne, tutaj dobrze sprawdza się między innymi włóknina filtracyjna G4. Powietrze po oczyszczeniu mieszane jest ze świeżym pobieranym z zewnątrz i zwracane do hali poprzez kratki nawiewne. Czasami system ten może także pełnić funkcję ogrzewania hali.
Firma powinna zabezpieczyć środki, które wystarczą na zakup elementów oraz zbudowanie profesjonalnego i wydajnego systemu oczyszczania powietrza. Jest to wymagane prawem, ale warto to zrobić również ze względu na komfort pracowników, lepszą wydajność pracy. Cennik filtrów kieszeniowych pozwoli nam dobrać wszystkie wymagane elementy oczyszczające i wstępnie oszacować koszty. Oczywiście takiego systemu nie wystarczy raz zbudować, trzeba też go utrzymywać go w pełnej sprawności, między innymi poprzez regularną wymianę filtrów.