Czym kierować się w wyborze stroju do biegania?

Bieganie to zdecydowanie jeden z najchętniej uprawianych sportów, ponieważ jest nieskomplikowane i nie wymaga żadnego profesjonalnego sprzętu – z wyjątkiem odpowiednich ubrań. Wybór odzieży do joggingu wielu osobom sprawia jednak spore problemy, zwłaszcza że trzeba brać pod uwagę nie tylko aspekt wizualny, ale przede wszystkim użytkowy. Poszczególne elementy garderoby muszą zapewniać wysoki komfort termiczny, a jednocześnie być lekkie. W celu skompletowania zestawu warto odwiedzić profesjonalny sklep biegowy.

Największe znaczenie ma materiał wykonania i funkcjonalność

Podstawą stroju do uprawiania joggingu jest odpowiednia bielizna. W przypadku mężczyzn są to zazwyczaj majtki termoaktywne, a w przypadku kobiet – specjalny stanik sportowy zapobiegający otarciom, który posiada dodatkowe obszycia w celu precyzyjnego utrzymywania biustu. Jeśli chodzi o skarpetki, to zaleca się modele za kostkę, koniecznie pozbawione szwów. Dzięki temu unikniemy bowiem odcisków. Spodnie mogą być albo krótkie, albo długie. W tej drugiej roli dobrze sprawdzają się elastyczne legginsy wykonane z włókien termoaktywnych (poliestru lub elastyny), odznaczające się przewiewnością i dobrym odprowadzaniem wody i nie wchłanianiem potu.

W kategorii koszulki do biegania (używane głównie latem i wiosną) prym wiodą te wykonane z tworzyw termoaktywnych, a nie bawełny. W zimniejsze miesiące trzeba dodatkowo zakładać na siebie szybkoschnące kurtki z kapturem, wyposażone w otwory pod pachami, które zapewniają znakomitą cyrkulacje powietrza. Jeśli chodzi obuty, to wybierajmy modele dobrze amortyzujące obciążenia mięśni stóp i nóg, koniecznie wzbogacone o membranę – jej rolą jest ochrona przed wodą z zewnątrz oraz zapewnienie właściwego obiegu powietrza wewnątrz buta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *