Przy wyborze systemu ogrzewania w domu, należy uwzględnić czy dysponujemy dodatkowym pomieszczeniem na zainstalowanie urządzenia grzewczego. Niektóre rodzaje pomp ciepła są przystosowane do umiejscowienia na zewnątrz. Nie zaleca się instalowania ich wewnątrz domu bez wydzielonego pomieszczenia, między innymi ze względu na hałas jaki powoduje sprężarka.
Ogrzewanie paliwem stałym warunkuje posiadanie osobnego pomieszczenia na umiejscowienie kotła. Co prawda dla pieca o mocy do 10 kW nie jest to wymóg obligatoryjny, ale montaż np. w kuchni jest rozwiązaniem niepraktycznym. Dodatkowo należy uwzględnić miejsce na zasobnik wody oraz metrowy odstęp do przeciwległej ściany. Niezbędne jest też miejsce na paliwo. Należy zapewnić wentylację grawitacyjną, komin i jeśli to możliwe, osobne wejście z zewnątrz (nie jest to wymagane przepisami).
Kotły na paliwo gazowe można instalować w pomieszczeniach nieprzeznaczonych do stałego pobytu ludzi (np. kuchnia lub łazienka). Kubatura jest zależna od mocy, jednak nie może być mniejsza od 6,5 m3, a wysokość to co najmniej 2,2 m. Przy otwartej komorze spalania wymaga się wentylacji grawitacyjnej, natomiast w przypadku zamkniętej komory nie ma narzuconego rodzaju wentylacji. Warto zwrócić uwagę na rządowy program „Czyste powietrze”. Ma on na celu walkę ze smogiem, między innymi przez stosowanie ekologicznych urządzeń grzewczych. Treści zawarte np. na stronie http://www.sas.busko.pl/pl mogą służyć za poradnik przy wyborze systemu ogrzewania z zachowaniem obecnie wymaganych standardów.