Awarie alternatora samochodowego

Jednym z mniej znanych, ale niezwykle ważnych elementów każdego samochodu osobowego jest alternator. Znajduje się on przy silniku i odpowiada za zamianę energii mechanicznej w elektryczną, która jest niezbędna do zasilania całego osprzętu w pojeździe i ładowania akumulatora. Niestety alternator może ulec poważnej awarii, a w takiej sytuacji jedynym sensownym rozwiązaniem jest jego wymiana. Funkcjonalny model zamienny kupimy na https://www.shop.bendiks.pl/pol_m_Alternator_Alternator-kompletny_DENSO-718.html.

Zwracajmy szczególną uwagę na kontrolkę

Alternator składa się z nieruchomego stojana i wirnika, który wytwarza pole magnetyczne oraz indukuje prąd. Jego wytrzymałość zależy w ogromnej mierze od jakości wykonania, a także umiejscowienia – w przypadku zbyt niskiego może się okazać, że do elementu łatwo przenika brud przyczyniający się do jego szybkiego zużycia. Alternator samochodowy jest też narażony na pękanie wskutek sporej różnicy temperatur.

Najbardziej powszechny rodzaj awarii to w tym przypadku właśnie pęknięta obudowa, niedostatecznie chroniąca mechanizm wewnętrzny przed niekorzystnym wpływem czynników z zewnątrz. Typową oznaką uszkodzenia jest nieustannie świecąca lub migająca co jakiś czas kontrolka ładowania akumulatora (ewentualnie niepokojące hałasy dobiegające z silnika, które przybierają na sile przy znacznym wzroście obrotów).

Pozostałe możliwe usterki to:

– łożyska wyeksploatowane w stopniu częściowym lub całkowitym

– zużyte szczotki

– drobne przebicia w uzwojeniu

– niesprawny regulator napięcia

– zabrudzenia powodujące niebezpieczne zatarcia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *