Przygotowanie się do triathlonu stanowi nie lada wyzwanie. Jest jednak możliwe praktycznie dla każdego, nawet dla osób wcześniej nie związanych z tego typu aktywnością. Najważniejszym elementem, wpływającym na przygotowanie do uprawiania tej dyscypliny jest silne zaangażowanie, duża wszechstronność oraz przygotowanie odpowiedniego planu, który będzie regularnie realizowany.
Początki bywają trudne, jednak nie należy zniechęcać się – zwłaszcza na samym początku. Najważniejszym celem powinno być stawianie sobie małych dystansów do zrealizowania każdego dnia. Warto rozpocząć od najkrótszych tras, które w miarę możliwości należy stopniowo zwiększać. Wiele planów treningowych dla początkujących jest dostępnych w Internecie, jednak w tej materii najlepiej skorzystać z doświadczenia profesjonalistki, którą znajdziemy na stronie internetowej http://agnieszkaurbaniak.com.pl. Z oferty można skorzystać zarówno za pomocą treningów online, jak i rzetelnie dopasowanych planów treningowych. Pozwoli to nie tylko nie zniechęcać się na każdym etapie treningu, ale też uniknąć kontuzji, a także osiągać widoczne i skuteczne rezultaty. Szacuje się, że kilka miesięcy ćwiczeń jest w stanie odpowiednio przygotować do tego typu zawodów.
Triathlon – jak sama nazwa wskazuje – składa się w 3 połączonych ze sobą dyscyplin: pływania, jazdy na rowerze oraz biegania. Pływanie określa się jako najprostszą część z uwagi na najkrótszy dystans do pokonania. Na trening pływacki warto przeznaczyć około trzech godzin w tygodniu. Powinien być on rozłożony na trzy równomierne sesje.
Kolejnym etapem w triathlonie jest jazda na rowerze, który zajmuje ponad połowę czasu przeznaczonego na całą konkurencję. Zaleca się ćwiczenia przynajmniej dwa razy w tygodniu. Podczas zawodów zostaje pokonany odcinek o długości około 40 km. Jazda na rowerze pozwala nadgonić czas podczas zawodów, dlatego warto się do niej przyłożyć i nie poprzestawać na jeździe po płaskich niewymagających powierzchniach. W tym przypadku kluczowym okazuje się ćwiczenie podjazdów, zjazdów oraz sprintów.
Bieganie jako ostatnie w wykonywanych ćwiczeń wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego i wytrzymałościowego. Krótkie dystanse, stopniowo zwiększane i łączone z poprzednimi etapami pozwolą na odpowiednie przygotowanie organizmu. Gdy skorzystamy z wyżej wskazanej specjalistki możemy być pewni, że będziemy idealnie przygotowani na start wyznaczonych zawodów.