Siłowniki hydrauliczne – po czym poznać, że należy postawić na ich remont lub regenerację?

Sercem każdego układu hydraulicznego jest siłownik. To niewielkie urządzenie składające się z kilku istotnych elementów – solidnego cylindra, tłoka przesuwającego się pod wpływem czynnika roboczego, a także porządnego uszczelnienia. Standardowy siłownik odpowiada przede wszystkim za skuteczną zamianę energii ciśnienia cieczy na energię stricte mechaniczną, zapewniając tym samym sprawne funkcjonowanie danej instalacji bądź maszyny. Niestety wskutek codziennej eksploatacji jest narażony na naturalne zużycie oraz rozmaite awarie.

Wymiana na nowy model zazwyczaj nie jest konieczna

W przypadku siłowników hydraulicznych dochodzi najczęściej do uszkodzenia mechanicznego tłoka. Wynika ono ze zbyt dużego obciążenia uniemożliwiającego swobodne przesuwanie się, albo powodującego nieoczekiwany opór. Kolejną popularną usterką jest nadmierne zatarcie cylindra poprzez zanieczyszczenie go opiłkami, ewentualnie używanie słabej jakości czynnika roboczego.

Jeśli chodzi o kluczowe objawy wymienionych problemów, to zaliczamy do nich m.in. regularne przegrzewanie się siłownika oraz wyraźny hałas występujący w trakcie normalnej pracy tego elementu. W razie jakiejkolwiek awarii należy jak najszybciej podjąć odpowiednie działania zaradcze w celu zniwelowania strat finansowych. Najkorzystniejszym rozwiązaniem okazuje się profesjonalna regeneracja siłownika, w której specjalizuje się choćby ta firma z Sierpca: https://hydrotop.net/.

Pierwszym etapem tego procesu jest zawsze demontaż całego urządzenia. Następnie wszystkie komponenty zostają dokładnie zweryfikowane pod kątem sprawności technicznej. Kolejnym krokiem jest oddzielenie uszkodzonych części, zastąpienie ich nowymi i oczyszczenie mechanizmu. Na koniec przeprowadza się jeszcze test sprawności uszczelnienia, pokrywa siłownik smarem i walcuje łożyska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − osiem =