Rodzaje dostępnych żarówek
Technika i auto-moto
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rodzaje dostępnych żarówek

Chcąc wybrać odpowiedni typ oświetlenia do swojego domu, mamy do wyboru co najmniej kilka możliwości. Jeszcze kilkanaście lat temu większość osób decydowała się na tradycyjne żarówki, bo w zasadzie tylko takie były łatwo dostępne na rynku. Obecnie jednak w sklepach znajdziemy też mnóstwo modeli halogenowych czy LED-owych, które są energooszczędne i emitują zróżnicowane światło. Jeśli zależy nam, aby miejscem zakupu tych produktów była hurtownia elektryczna Bielsko Biała jest miastem, w którym funkcjonuje znakomicie wyposażony tego typu obiekt. 

Czym jest żarówka i jakie parametry posiada?

Żarówka, czyli inaczej lampa żarowa, to źródło światła elektrycznego, w którym elementem świecącym jest specjalne włókno (w formie drucika) wykonane z materiału charakteryzującego się dużą odpornością na topnienie. Najczęściej jest to platyna lub wolfram. Dostępne obecnie na rynku żarówki są wyposażone w różne rodzaje gwintów – powszechnie stosowany jest model E27. Z kolei w wersjach o wyjątkowo dużej mocy spotyka się przeważnie model E40, natomiast w tych o niskiej mocy – E14. Kolejnym ważnym parametrem jest barwa emitowanego światła. Może być ona ciepła (mniej niż 3300 Kelwinów), neutralna (co najmniej 3500 K) albo zimna (więcej niż 5000 K). Ta pierwsza działa na człowieka uspokajająco (sprawdza się m.in. w sypialni), druga jest stosowana jako ogólne źródło światła, trzecia zaś pobudza do działania (gabinet, kuchnia itp.). Pozostałe parametry to: CRI, czyli tzw. wskaźnik oddawania barw (wyrażony w liczbie od 0 do 100), napięcie (zazwyczaj wynosi ono 230 V), strumień świetlny (mierzony w lumenach – im jest ich więcej, tym światło jest bardziej intensywne), a także efektywność energetyczna (oznaczana literą A, np. A+ albo A++). 

Podstawowy podział żarówek

Dostępne obecnie w sprzedaży żarówki dzielą się na cztery rodzaje: tradycyjne żarowe, halogenowe, świetlówki oraz diody LED. Jeśli np. montujemy oświetlenie w mieszkaniu i chcemy, aby miejscem nabycia tych produktów była hurtownia elektryczna Warszawa jest jednym z miast, w których funkcjonuje kilka takich punktów. Wracając jednak do tematu, w żarówkach tradycyjnych podstawę działania stanowi żarzące się włókno umieszczone w specjalnej bańce, wydzielające światło pod wpływem elektrycznego prądu. Są one niezbyt trwałe i wydajne, ponieważ mogą pracować jedynie przez około 1000 godzin. Charakteryzują się też dużą energochłonnością i wydzielają sporo ciepła, a ich temperatura barwowa wynosi niespełna 2700 Kelwinów. Niewątpliwą zaletą żarówek tradycyjnych jest natomiast niska cena i stosunkowo dobre odwzorowanie kolorów. Oto krótka charakterystyka pozostałych typów żarówek dostępnych na rynku.

Halogenowe – oprócz gazu znajduje się w nich halogen (np. jod), dzięki któremu mamy do czynienia z wyższą temperaturą żarnika (nawet 3200 K), a co za tym idzie większą skutecznością świetlną (do 18 lumenów) i mniejszym zużyciem energii niż w przypadku modeli tradycyjnych. Na uwagę zasługuje też spora żywotność tych produktów, która wynosi między 2000 a 3000 godzin. Zalecane są tam, gdzie światło jest nieustannie włączane oraz wyłączane – np. w kuchni lub łazience. 

Świetlówki – światło jest w nich emitowane przez tzw. luminofor, wzbudzany do działania przez promieniowanie ultrafioletowe zaistniałe wskutek wyładowania jarzeniowego w specjalnej rurce z gazem. Są energooszczędne (zużycie prądu mniejsze nawet o 65%) i trwałe (żywotność od 8000 do 20000 godzin). Emitują światło o różnej barwie (m.in. żółtej, niebieskiej czy białej) i mają zróżnicowane kształty. Ich wadą jest długi czas nagrzewania, wynoszący niekiedy kilka minut. 

Diody LED – źródłem światła jest w nich niebieska dioda elektroluminescencyjna, pobudzająca do świecenia luminofor znajdujący się w obudowie. Odznaczają się wysoką energooszczędnością (nawet do 90% w stosunku do tradycyjnych żarówek) i żywotnością (do 25000 godzin), a także doskonale oddają barwy. Inne zalety to minimalny czas osiągania jasności, niewielkie nagrzewanie się i możliwość uzyskania światła o bardzo zróżnicowanej barwie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Smarownice automatyczne — dlaczego warto w nie zainwestować?
Smarownice automatyczne — dlaczego warto w nie zainwestować?
Prowadzisz zakład przemysłowy, w którym na co dzień korzysta się z wielu maszyn? W takim razie na pewno przydadzą ci […]
Biuro rachunkowe – jakie ma zadania?
Biuro rachunkowe – jakie ma zadania?
Biuro rachunkowe jest miejscem, w którym wszystkie transakcje finansowe są rejestrowane i przetwarzane. Biuro rachunkowe jest odpowiedzialne za prowadzenie rejestru […]
Jak rozwijać pasję u dzieci i młodzieży z robotyki?
Jak rozwijać pasję u dzieci i młodzieży z robotyki?
Robotyka to dziedzina inżynierii i nauki, w której roboty są konstruowane w celu wykonywania zadań wymagających zazwyczaj ludzkiej inteligencji, takich […]
Ostatnie wpisy