Wiele osób posiadających samochód, stara się zmieniać jego standardowy wygląd, poprzez wprowadzanie różnego rodzaju modyfikacji. W zależności od upodobań i dostępnego budżetu, tuning auta może być poważny lub ograniczony jedynie do detali. Jeśli chodzi o właścicieli terenówek lub aut, które będą jeździć w terenie, to najczęstszą modyfikacją jest założenie orurowania. Założenie dodatkowych rur zazwyczaj spełnia dwie funkcje, zabezpiecza auto przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wpływa na jego wygląd zewnętrzny.
Rury można zakładać na przód, bok lub tył pojazdu. Dawniej montowane były wyłącznie w samochodach terenowych. Obecnie, coraz częściej zakładają je również właściciele pikapów, suwów, czy vanów. Chromowane orurowanie skutecznie zabezpiecza wrażliwe na uszkodzenia elementy każdego pojazdu, takie jak chłodnica, czy reflektory. Rozwiązanie to sprawdza się nie tylko w czasie jazdy w terenie, ale także w przypadku wypadków drogowych, ponieważ skutecznie zwiększa bezpieczeństwo podróżujących osób. W niektórych modelach aut terenowych orurowanie jest wykorzystywane do montażu dodatkowych akcesoriów takich, jak nocne oświetlenie.
Decydując się na założenie orurowania, należy przede wszystkim zdecydować, gdzie będzie ono montowane. Obecnie najchętniej stosuje się orurowanie przednie oraz orurowanie boczne. Przed zakupem orurowania, warto zapytać sprzedawcy, czy posiada ono homologację na dany model samochodu. Rury nie mają charakteru uniwersalnego i są dedykowane są do danego rodzaju samochodu. Ich montaż w innym typie niż zalecany jest niedopuszczalne i grozi utratą dowodu rejestracyjnego.
Jeszcze do niedawna policjanci dosyć niechętnie spoglądali na pojazdy z dodatkowym orurowaniem. Wszystko zaczęło się zmieniać, gdy rury stały się elementem wyposażenia wielu nowoczesnych radiowozów. W chwili obecnej, na utratę dowodu rejestracyjnego narażone są jedynie te osoby, które nie posiadają homologacji na orurowanie lub gdy znacząco wystaje ono poza obrys auta.