Właściwe funkcjonowanie przydomowej oczyszczalni ścieków zależy od wielu czynników. Poczynając od prawidłowo wybranej technologii, poprzez fachowo wykonany montaż, na odpowiedniej eksploatacji kończąc. O ile te pierwsze dwa elementy warto pozostawić specjalistom, którzy korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia doradzą najlepsze rozwiązanie, tyle o pozostałe elementy musi zadbać użytkownik sam. O czym więc trzeba pamiętać, aby cieszyć się sprawną i niezawodną instalacją?
Przydomowe obiekty działają przede wszystkim w oparciu o procesy biologiczne. To znaczy, że ścieki oczyszczane są dzięki wyspecjalizowanym bakteriom przeprowadzającym procesy tlenowe i beztlenowe. Do prawidłowego funkcjonowania oczyszczalni niezbędne jest zatem uzupełnianie tych mikroorganizmów. W poszukiwaniu najlepszego preparatu warto zajrzeć na stronę taką jak https://biopolis.pl/.
Nie ma takiej przydomowej oczyszczalni, która byłaby w pełni bezobsługowa. Każda z nich wymaga cyklicznych przeglądów oraz czyszczenia. Poczynając od rur, którymi odprowadzane są nieczystości. Zwykle zatykane są przez tłuszcz i zbierające się w odpływie włosy. Niepokoić powinny problemy z odpływaniem wody oraz nieprzyjemny zapach. Aby tego uniknąć, warto regularnie stosować preparaty odtłuszczające do kanalizacji. Uwagę trzeba przywiązywać też do osadnika, w którym zatrzymują się wszystkie stałe zanieczyszczenia. Co jakiś czas powinno się go oczyścić, nie rzadziej jednak niż raz na 2 lata. Pamiętać należy także o płukaniu drenażu, jeśli taki znajduje się w instalacji, oraz czyszczeniu filtrów. Co jakiś czas dobrze jest też przeprowadzić badanie składu ścieków oczyszczonych. To one będą dawały informację, o tym, czy proces zachodzi prawidłowo.