Nowoczesne zakładu produkcyjne funkcjonują wydajnie przede wszystkim dzięki licznym urządzeniom z zakresu innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Muszą być one idealnie dostosowane do potrzeb produkcji, a także niezawodne i kompatybilne z zaawansowanym oprogramowaniem komputerowym. Doskonałym przykładem jest czujnik laserowy, służący do bezkontaktowego pomiaru odległości, rozmiaru albo prędkości przemieszczania się obiektów, a także do kontroli ich rozmieszczenia w hali. Pozostałe narzędzia zostaną opisane w dalszej części artykułu.
Głównymi urządzeniami elektrycznymi znajdującymi się w halach produkcyjnych są autonomiczne roboty CNC, zaawansowane taśmy transportowe, montażowe i pakujące (tkaninowo-gumowe i tkaninowo-tworzywowe), a także specjalne pasy napędowe. Oprócz tego mamy tam do czynienia z monitoringiem składającym się z obrotowych i kompaktowych kamer, systemem kontroli dostępu do pomieszczenia, wózkami widłowymi z napędem elektrycznym lub hybrydowym oraz oświetleniem LED bazującym na diodach o niskim poborze energii.
Niezwykle ważną rolę odgrywają też wszelkie rozwiązania z zakresu automatyki przemysłowej. Zaliczamy do nich: aparaturę pomiarową i kontrolującą (w postaci różnego rodzaju czujników, mierników, wskaźników i przetworników), panele operatorskie i specjalne sterowniki PLC, sprzęty wykonawcze (zawory, silniki, pompy itp.), wszelkie systemy łączności (np. GPRS i modemowe) oraz komputery przemysłowe z zaawansowanym oprogramowaniem. Ponadto warto wskazać na przekaźniki elektromagnetyczne, odpowiedzialne zarówno za otwieranie, jak i zamykanie obwodów elektrycznych. Zapewniają one płynną pracę urządzeniom znajdującym się w całym układzie sterowania.