Żeby rybki w akwarium czuły się jak przysłowiowa ryba w wodzie, trzeba zapewnić im takie warunki, o jakie w ich normalnym środowisku zadbała natura. Bez odpowiedniego osprzętowania hodowla w akwarium nie powiedzie się.
Skutkiem niedoboru tlenu mogą być choroby, a nawet śmierć żyjących w akwarium roślin i ryb. Odpowiednia ilości tlenu jest szczególnie ważna, jeśli akwarium jest wysokie (mała powierzchnia w stosunku do objętości zbiornika) lub tropikalne (wysoka temperatura wody). Napowietrzaczy do akwarium używa się do zwiększenia ilości tlenu w wodzie. Dostępne na rynku preparaty wydzielające aktywny tlen nie nadają się do długoterminowego napowietrzania dużych zbiorników. Można z nich skorzystać przy transporcie dorosłych osobników oraz przy hodowli narybku.
Woda z kranu zawiera wiele minerałów. Nadaje się ona do spożycia, ale jest zbyt twarda dla wielu gatunków ryb. Zmniejszenie twardości wody i obniżenie pH osiąga się filtrami osmozy. Oczyszczona w ten sposób woda jest podstawą, którą można dopasować do wymogów hodowanych gatunków, zarówno w akwarystyce słodkowodnej, jak i morskiej. Filtry te czyszczą wodę również z produktów przemiany materii ryb. Woda optymalnej jakości wpływa pozytywnie na żywotność organizmów akwariowych.
U początkujących akwarystów lepiej sprawdzą się gatunki wytrzymałe na zmienne warunki. Zaawansowani otwierają się na wyzwania, jakim może być hodowla ryb tropikalnych. Zbiornik trzeba ustawić z dala od okna i grzejników, bo promieniowanie słoneczne i ciepło z kaloryferów zwiększają wahania temperatur i przyspieszają tym samym rozwój glonów. Stałą temperaturę w akwarium pomogą utrzymać grzałki (zapobiegają wychłodzeniu) i chłodziarki (zapobiegają przegrzaniu). Do kontroli temperatury służą termometry i termostaty. Kupując sprzęt do akwarium, warto wybrać ciche i energooszczędne urządzenia, gdyż pracują one często przez wiele godzin na dobę.