Jak zachęcić dzieci do tego, aby się uczyły? To pytanie zadają sobie nie tylko rodzice, ale i nauczyciele. Otóż kluczem do rozwiązania tej odwiecznej zagadki jest psychologiczne zagadnienie motywacji. Tak więc aby skłonić dzieci do podjęcia nauki, w pierwszej kolejności zadbać trzeba o to, aby same tego chciały. Tylko jak tego dokonać?
Psychologia motywacji jasno podkreśla, że najważniejsza dla rozwoju oraz nauki jest motywacja wewnętrzna. Czyli ta, którą znajdujemy sami w sobie. To siła napędowa tego, aby móc rozwijać się w wybranym przez siebie aspekcie oraz kierunku. Nie skłoni nas do tego żaden system zewnętrznych kar oraz nagród. I choć w dorosłym życiu rozumiemy, iż nasza praca, choćby była najbardziej nudna, ciężka, czy stresująca, wiąże się z potrzebnymi do życia pieniędzmi, to nie rozumieją tego jeszcze nasze dzieci. Wszystko, co robią, motywowane jest wewnętrznie. To natomiast, do czego zostają zmuszane, nie przynosi oczekiwanych skutków. Może natomiast przyczynić się do spadku wewnętrznej motywacji.
Co więc najlepiej motywuje najmłodszych? Otóż motorem napędowym dla ich rozwoju jest zabawa. Dlatego właśnie spędzają na niej tak wiele czasu. Każda dziecięca aktywność sprowadzić się może właśnie do zabawy. Mogą nią być nawet zwykłe (przynajmniej z perspektywy dorosłych) czynności – kąpiel, jedzenie posiłku, a wreszcie także i nauka. Dzieci bawią się, ucząc i uczą się, bawiąc.
Dlatego też wraz ze zmieniającą się i wciąż rozwijającą wiedzą na temat edukacji najmłodszych powstają coraz to nowsze pomoce edukacyjne. Takie, jak te, które zobaczyć można na stronie https://karty.edu.pl/. Te niepozorne karty do gry zmienią zupełnie sposób, w jaki patrzymy na naukę. Pozwolą zmotywować do niej dzieci bez najmniejszego nawet wysiłku, a przy tym pomogą im zdobywać nową wiedzę, utrwalać tę, którą już posiadły i doskonalić kompetencje psychospołeczne. Dzięki nim nudna do tej pory nauka stanie się wspaniałą zabawą, w której liczyć się będzie współpraca, poszanowanie innych zawodników, umiejętność rozwiązywania problemów i szukanie zupełnie nowych, kreatywnych rozwiązań.