Jak działa termostat?

W okresie zimowym każdy dom powinien być ogrzewany za pomocą różnego rodzaju grzejników, których kluczowym elementem jest tzw. termostat. Pozwala on skutecznie regulować temperaturę powietrza we wnętrzach, co z kolei prowadzi do zwiększenia komfortu przebywających w nich osób i obniżenia kosztów związanych z ogrzewaniem. Na jakiej zatem zasadzie działa to użyteczne urządzenie?

Proste rozwiązania są najlepsze

Termostat to główny element zaworu grzejnikowego, zbudowany z trzech części – zespołu popychacza, pokrętła regulacyjnego oraz czujnika termicznego. Ten ostatni fragment występuje w postaci niewielkiego pojemnika, w którym znajduje się określone medium odznaczające się dużą rozszerzalnością ciepła. Trzpień popychacza zamontowany jest wewnątrz tego zbiornika. Gdy tylko zwiększa się ilość medium, następuje zaciśnięcie mieszka. Ten proces sprawia, że popychacz oddziałuje siłowo na wkładkę zaworową.

Kiedy natomiast temperatura obniża się, element ten wraca dzięki sprężynie do punktu wyjścia. Użytkownik grzejnika zmienia temperaturę ręcznie poprzez przekręcenie głowicy termostatu w lewo lub prawo – zakres to zazwyczaj od 5 do 28 stopni Celsjusza. W praktyce oznacza to, że ruch głowicy w prawą stronę będzie skutkował spadkiem ciepła, zaś w lewą stronę – jego wzrostem.

Prostota działania powoduje, że termostaty to idealne regulatory temperatury. Warto podkreślić, że na wielu urządzeniach tego typu znajdują się specjalne wypustki, które można bez trudu wyczuć pod palcami. Jest to doskonałe rozwiązanie np. dla osób niewidomych lub w sytuacji, gdy w nocy nie chcemy zapalać światła. Urządzenie to ponadto jest łatwo dostępne w sklepach, takich jak https://astra-automatyka.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć − trzy =